Mamy już 6 październik, niestety tak jak się spodziewałem nie wyłoniliśmy zwycięzcy konkursu, dlatego przedłużyłem termin wysyłania zgłoszeń do połowy miesiąca.

Zacznijmy od pojęć podstawowych. Intranet – aplikacja służąca do komunikacji wewnętrznej, w bardziej rozbudowanej formie pełni funkcje systemu obiegu dokumentów i forum dyskusyjnych, połączony z bazami danych oraz systemem zarządzania przedsiębiorstwem. Intranet jest zatem wortalem tylko dla pracowników danej firmy i tylko dla nich. Z kolei Extranet – jest fragmentem zasobów intranetowych udostępniony kontrahentom zewnętrznym ( dystrybutorzy, partnerzy, klienci) dostępnym dopiero po zalogowaniu  (autoryzacji). Na ogół to firma decyduje komu i jakie zasoby udostępnić oraz zakłada niezbędne konto.

Teraz kluczowe pytanie, czy na Joomla! można to zrobić i jeśli tak, to co użyć aby maksymalnie osiągnąć zamierzony efekt. Wybrane elementy funkcjonalne intranetu :

 1. Dostęp do informacji dla pracowników
  – aktualności i ogłoszenia wewnętrzne,
  – rozporządzenia zarządu / archiwizacja rozporządzeń,
  – dostęp do formularzy i wzorców dokumentów,
 2. Dostęp do sprawozdań oraz innych opracowań w postaci załączników (prezentacje, PDF)
 3. Wewnętrzne grupy dyskusyjne lub forum
 4. Rezerwacja zasobów (np. rzutnika, sali konferencyjnej)
 5. Newsletter, messenger, wysyłanie komunikatów
 6. Kalendarz wydarzeń (szkolenia, kursy, wyjazdy integracyjne).

Zatem spokojnie patrząc na te punkty dochodzimy do wniosku, że da się. Mamy przecież możliwość skorzystania z blisko 6 tys. rozszerzeń na JED. Największy problem może stanowić, udostępnianie określonych zasobów (np. dokumentów) tylko wybranym grupom osób. Wtedy sugeruje skorzystać np. z komponentu DocMan, który pozwala już przy dodawaniu (wczytywaniu) pliku określić: kto może go pobrać, czy edytować.

Także moim zdaniem komponent forumowy Agora, świetnie spisze się jako uniwersalne narzędzie do zarządzania grupami. Przy okazji gorąco zachęcam, aby zapoznać się z polskimi opracowaniami dotyczącymi tego rozszerzenia na łamach agora.org.pl. Okazuje się, że jak na skrypt forum ten komponent może być bardzo przydatny.

Co się tyczy rezerwacji zasobów, tu niestety trzeba szukać samemu, co będzie nam najlepsze do określonych celów. Bowiem może się równie dobrze okazać, że wystarczy googlowy kalendarz, aby obsłużyć rezerwacje, jak i firmowe wydarzenia. A kwestia podpięcia aplikacji google do CMS joomla! to zaledwie kilka chwil szukania na JED, tyle tego jest.

W bardzo dużym skrócie na tyle… jeśli chodzi o extranet to zobacz.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji