changelog drupala 7 Z kronikarskiego obowiązku donoszę, że od dziś Drupal 7 jest w fazie beta (wcześniej zostało wydanych 7 wersji alpha). Możemy już przetestować ścieżkę aktualizacji (podobno zadziałała na bazie danych witryny Drupal.org, a to o czymś świadczy), nie stwierdzono też krytycznych luk bezpieczeństwa czy błędów powodujących utratę danych. Również API wydaje się być ukończone, zatem web programiści – do dzieła.

Przy okazji – czy D7 będzie sukcesem? To pytanie zadają sobie chyba wszyscy jego miłośnicy. Ja, zdając sobie sprawę z ogromu zmian w 'bebechach’ systemu, nie podzielam achów i ochów jakie wznoszą niektórzy mówiąc o nowym interfejsie. Nadal wydaje mi się on zbyt skomplikowany, niekonsekwentny, miejscami wręcz mylący i powodujący konfuzję. Mało tego, uważam, że w podstawowej konfiguracji nie ma paru naprawdę przydatnych opcji, takich jak łatwe osadzanie obrazków w treści (da się to zrobić wpisując kod HTML, co dla nowych użytkowników może być zbyt odstręczające), zmiana kolejności pozycji w menu (tu widać niekonsekwencję, bo blok navigation, który jest blokiem, ma tę opcję, a primary links już nie), czy choćby kilka skórek do wyboru (to może zostanie jeszcze poprawione).

Takich drobnostek jest sporo ale mogą one negatywnie wpłynąć na odbiór systemu przez nowych użytkowników. Jakimś rozwiązaniem byłoby zapewne wypuszczenie D7 z kilkoma profilami instalacyjnymi, np. „Forum”, „Blog”, „Galeria zdjęć”, najlepiej tak, aby dało się wybrać kilka jednocześnie. Z tego co wiem to takie rozwiązanie jest niemożliwe przy zastosowaniu wbudowanych w system profili.

Podsumowując – cała nadzieja w module Features i dystrybucjach, które już przy Drupalu 6 stanowią całkiem rozsądną alternatywę względem „gołego” systemu. Wydaje się, że twórcy Drupala 7 powinni oszczędzić sobie poprawek w interfejsie  i skupić się na rdzeniu, tak aby na jego podstawie reszta świata mogła budować jeszcze lepsze dystrybucje, których użyteczność i funkcjonalnośc będzie zaprojektowana do konkretnych zadań.

Dla ciekawskich – Changelog pokazujący wszystkie zmiany między Drupalem 6.0 a Drupal 7beta1

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji