1. .Znajdź nowy szablon zgodny z Joomla 4. Sprawdź na stronie producenta bieżącego, czy jest jego nowsza wersja. Jeśli tak, będzie łatwiej i szybciej.
 2. Zrób kopię zapasową – do tego możesz użyć Akeeba Backup.
 3. Zaktualizuj Joomla do 3.10.x oraz wszystkie rozszerzenia. Dotyczy to także edytora JCE oraz innych dodatkowych rozszerzeń! Owszem, sprawdź ręcznie, czasem system aktualizacji czegoś nie widzi.
 4. Przełączyć szablon na domyślny – rdzenny Joomla, w przypadku Joomla 3.10 jest to „Protostar”.
 5. Wyłącz wszelkie rozszerzenia z poza Joomla (dodatki/komponenty/moduły), w szczególności dodatki (pluginy).
 6. Zrób kopię zapasową (tak, ponownie).
 7. Pobierz kopie zapasowe na komputer (wcześniejszą i najnowszą)
 8. Wyłącz lub Odinstaluj obecny szablon – jeśli nie ma szansy, aby działa z Joomla 4.x.
 9. Odinstaluj akeeba backup (jest inna dla J4, ale nie jest to konieczny krok)
 10. Włączyć w konfiguracji globalnej wyświetlanie błędów na Maximum, czasami warto także włączyć tryb debugowania.
 11. Wyłącz pamięć podręczną witryny oraz sprawdź zawartość pliku .htaccess – czasem są tam reguły do cachowania – na chwilę je skomentuj.
 12. Wyłącz proste adresy.
 13. Zacznij proces aktualizacji do Joomla 4.x poprzez przyjrzenie się dokładnie informacjom, które wykaże tester (może jeszcze czegoś zapomniałeś wyłączyć). 
 14. Po udanej migracji (ang. upgrade) wykonaj działania odwrotne do tych przed migracją zaczynając od instalacji akeeba i wykonania kopii zapasowej szablonu, instalacji nowego szablonu a włączeniu pamięci podręcznej, prostych adresów, kompresji plików, wyłączeniu wyświetlania błędów kończąc. Po drodze włączać i aktualizować (jeżeli jest taka potrzeb) rozszerzenia z po za Joomla! wykonując co kilka kroków kopię zapasową, tak abyś w razie czego mógł wrócić.
 15. Wspólnie wypracowaliśmy metodę włączenia rozszerzenia jeden po drugim – szybkiego sprawdzania, czy coś się nie wykrzaczyło, tak jest lepiej niż włączyć wszystkie rozszerzenia i myśleć, które zawiniło ekranem błędu.
 16. Jeśli jakieś niezbędne ci rozszerzenie nie działa z Joomla 4, poszukaj zamiennika, albo zapytaj developera czy nadal będzie mu się chciało je rozwijać, zaoferuj kilka $.
 17. Co do szablonu to masz trzy opcje:
  Zrezygnować  z bieżącego i kupić nowy zgodny z J4.x. Zlecić komuś przystosowanie bieżącego do wymagań J4, albo spróbować to zrobić samemu. Albo wykorzystać Helix Ultimate jako bazę i zbudować nowy szablon bazując na wyglądzie starej strony, jeśli chcesz zachować podobny wygląd.

Autorzy: Paweł Piątkowski & Paweł Frankowski

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji