- .Znajdź nowy szablon zgodny z Joomla 4. Sprawdź na stronie producenta bieżącego, czy jest jego nowsza wersja. Jeśli tak, będzie łatwiej i szybciej.
- Zrób kopię zapasową – do tego możesz użyć Akeeba Backup.
- Zaktualizuj Joomla do 3.10.x oraz wszystkie rozszerzenia. Dotyczy to także edytora JCE oraz innych dodatkowych rozszerzeń! Owszem, sprawdź ręcznie, czasem system aktualizacji czegoś nie widzi.
- Przełączyć szablon na domyślny – rdzenny Joomla, w przypadku Joomla 3.10 jest to „Protostar”.
- Wyłącz wszelkie rozszerzenia z poza Joomla (dodatki/komponenty/moduły), w szczególności dodatki (pluginy).
- Zrób kopię zapasową (tak, ponownie).
- Pobierz kopie zapasowe na komputer (wcześniejszą i najnowszą)
- Wyłącz lub Odinstaluj obecny szablon – jeśli nie ma szansy, aby działa z Joomla 4.x.
- Odinstaluj akeeba backup (jest inna dla J4, ale nie jest to konieczny krok)
- Włączyć w konfiguracji globalnej wyświetlanie błędów na Maximum, czasami warto także włączyć tryb debugowania.
- Wyłącz pamięć podręczną witryny oraz sprawdź zawartość pliku .htaccess – czasem są tam reguły do cachowania – na chwilę je skomentuj.
- Wyłącz proste adresy.
- Zacznij proces aktualizacji do Joomla 4.x poprzez przyjrzenie się dokładnie informacjom, które wykaże tester (może jeszcze czegoś zapomniałeś wyłączyć).
- Po udanej migracji (ang. upgrade) wykonaj działania odwrotne do tych przed migracją zaczynając od instalacji akeeba i wykonania kopii zapasowej szablonu, instalacji nowego szablonu a włączeniu pamięci podręcznej, prostych adresów, kompresji plików, wyłączeniu wyświetlania błędów kończąc. Po drodze włączać i aktualizować (jeżeli jest taka potrzeb) rozszerzenia z po za Joomla! wykonując co kilka kroków kopię zapasową, tak abyś w razie czego mógł wrócić.
- Wspólnie wypracowaliśmy metodę włączenia rozszerzenia jeden po drugim – szybkiego sprawdzania, czy coś się nie wykrzaczyło, tak jest lepiej niż włączyć wszystkie rozszerzenia i myśleć, które zawiniło ekranem błędu.
- Jeśli jakieś niezbędne ci rozszerzenie nie działa z Joomla 4, poszukaj zamiennika, albo zapytaj developera czy nadal będzie mu się chciało je rozwijać, zaoferuj kilka $.
- Co do szablonu to masz trzy opcje:
Zrezygnować z bieżącego i kupić nowy zgodny z J4.x. Zlecić komuś przystosowanie bieżącego do wymagań J4, albo spróbować to zrobić samemu. Albo wykorzystać Helix Ultimate jako bazę i zbudować nowy szablon bazując na wyglądzie starej strony, jeśli chcesz zachować podobny wygląd.
Autorzy: Paweł Piątkowski & Paweł Frankowski
Dzięki. Na pewno się przyda.