Jako kolejny postanowiłem obejrzeć i dla was zrecenzować video kurs o tworzeniu szablonów dla Joomla 2.5, który został stworzony przez wyd. Strefa kursów.  Oprócz samego filmu na dołączonej płycie znajdziesz również pliki źródłowe oraz mini książeczkę.

Zalety:
+ kurs jest adresowany zarówno do początkujących użytkowników Joomla!, jak i tych którzy mają na swoim koncie już kilka stron internetowych, ale na ogół korzystali tylko z gotowych szablonów, a mają aspiracje, aby zbudować swój własny, albo zmodyfikować jeden ze znalezionych w sieci (np. HTML-owych).
+ Dobrze się ogląda, a podział na sekcje tematyczne powoduje, że z łatwością przejdziesz do tematu, który de facto Cię interesuje.
+ Przedstawia  jak wykonać kompletny projekt od podstaw, począwszy od stworzenia statycznej witryny z użyciem najnowszych standardów HTML5.
+ do filmu dołączone są pliki źródłowe, które stanowią nieocenioną pomoc przy analizie kodu, czy omawianych rozwiązań.
+ dołączono także gotową stronę wraz z instalatorem.
+ przedstawiono sposób konwertowania szablonu HTML do postaci szablonu Joomla.

Wady:
– Kurs omawia stworzenie od postaw tylko jednego rodzaju szablonu. Zaprezentowano bowiem szablon typu prostego przeznaczonego na stronę np. małej firmy. Stworzony na łamach kursu szablon nie zawiera opcji konfiguracyjnych.
– Brak informacji o dostępnych frameworkach, które jakże bardzo ułatwiły by (i ułatwiają) żmudny proces budowy zaawansowanych szablonów. Na szczęście autor kursu pokazał, że własny szablon można oprzeć w części na gotowym kodzie innego w tym wypadku domyślnego: Beez_20.
– Brak informacji o szablonach mobilnych.

Podsumowanie:

Czy warto go kupić? Myślę, że tak, szczególnie jeśli myślisz o budowaniu stron nie tylko w celach hobbistycznych, a nie masz możliwości udać się na typowy kurs stacjonarny. Zawartość filmów wprowadzi cię w podstawową tematykę tworzenia szablonów dla tego popularnego CMS-a. Poznasz podstawy, a to przecież wydaje się najważniejsze.

Czy kurs dvd za 65 zł omawia wszystkie zagadnienia i problemy związane z szablonami dla Joomla? Nie, ponieważ zakres tematyczny kursu musiałby trwać przynajmniej 10h, a nie 5h jak teraz,  jeśli nie dłużej. Zagadnienie szablonów jest bardzo rozbudowane zważywszy na różnorodność projektów internetowych oraz wymagań przed którymi stawia nas konkurencja, wymagania klientów, czy też ogólnie rynek. Tym samym już na pierwszej lekcji dowiesz się, że autor kursu zachęca do zapoznania się z odrębnymi kursami HTML5 i CSS3 dostępnymi w ofercie wydawnictwa.
Przy okazja wyjaśnienie, kurs nie nauczy się tworzenia szablonów jako takich, gdyż to wymaga czegoś więcej niż obejrzenia kilku lekcji , czy przeczytaniu książki doborze kolorów. To wymaga lektury książek lub artykułów o projektowaniu, praktyki oraz talentu. Praktykowa bowiem dowodzi, że stworzyć projekt byle jaki może każdy, ale taki który się wyróżnia – wymaga przemyśleń, szkiców (makiet),  pomysłowości oraz artystyczno-praktycznej duszy.

Moim zdaniem najwięcej po jego obejrzeniu zyskają osoby, które po potrafią tworzyć szablony w wersji HTML. Wspólnie z jednym użytkownikiem zastanawiałem się również, czy moja książka o szablonach dla Joomla (wyd. helion) była by dobrym uzupełnieniem, po części tak, aczkolwiek proszę zwrócić uwagę, że kiedy ją pisałem nie było jeszcze J1.7, ani tym bardziej 2.5. Tym niemniej część informacji jest ponadczasowych i nadal będzie stanowić merytoryczne uzupełnienie tego kursu dvd.

Gdzie można kupić  + 10% rabat
Strona sklepu: strefakursow.pl/katalog-kursow/internet/kurs-joomla-2.5-tworzenie-szablonow.html

Kod dla czytelników bloga: elimu  – obniży cenę o 10%!

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji