Joomla! 3.0 – już w lipcu 2012

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

joomla 3.0 zapowiedzNa stronie projektu można przeczytać, że już 1 lipca ukaże się  oczekiwana wersja 3.0 (alfa – czyli testowe wydanie). Z kolei wersja beta zaplanowana jest miesiąc później, zaś wersja RC to miesiąc wrzesień. I jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem wydawniczym stabilne wydanie może zagościć na naszych serwerach już w II połowie września, czyli na Joomla! Day 2012 – o niej z pewnością kilka słów powiemy!Jak możemy się dowiedzieć, aktualizacja będzie jak zwykle niezwykle prosta, ot jedno kliknięcie w dziale Instalacje-Aktualizacje. Co jednak warte podkreślenia twórcy tego wydania zastrzegają, że aktualizacja nie jest konieczna, a co ważniejsze nie dla wszystkich jest zalecana, bowiem zmiany mogą (wpłyną) na sposób wyświetlania szablonów, co może skutkować, że twoja strona nie będzie wyglądać tak dobrze, jak przed aktualizacją.

Stabilna wersja Joomla! 2.5, która jest obecnie najnowszą wersją ma długi cykl wydawniczy, oznacza to, że dopiero wersja 3.5 ją zastępuje, co nastąpi dopiero w 2013 roku.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://community.joomla.org/blogs/community/1586-version-30-is-coming.html

p.s.

Przy okazji jeśli wierzyć statystykom – blisko 3% . a dokładniej 2.8% stron www na świecie zbudowanych jest na Joomla! (różne wersje). Z kolei w Polsce szacuje się to na ponad 30% procent. Widać to szczególnie po stronach administracji publicznej (w tym bardzo liczne strony gminne, urzędy miast etc.) oraz strony małych firm.

 

 • Olek T.

  Skoro wersja 3.5 będzie formalnie następczynią 2.5, to w takim razie 3.0 to jakaś przejściówka tylko będzie?

 • przyznam, że nie kumam tej numeracji, ale to pewnie podobnie jak Joomla!’owcy nie kumają numeracji Drupalowych wersji…

 • Tomek

  Twórcy w numeracji chcą dogonić Chrome i FireFox’a :p

 • procek

  2.5 to taki LTS z Ubuntu jak się domyślam 🙂

 • Joomla 3.0 – będzie czym w rodzaju Joomla 1.6, a więc pierwszą wersją z nowymi funkcjonalnościami, które owszem się przydają, ale nie każdemu od razu są potrzebne.

 • semlab

  Dzięki Paweł, w takim razie odpuszczę sobie to wersję i poczekam na 3.5.

 • Zyga

  Chyba jakieś błędy instaluję 3.0 a wychodzi joomla2.5

 • piotrek

  A jaką wersję joomly polecasz do budowy serwisu z video + społecznościówka? Bo tych wersji już trochę wyszło i już nie wiem, która będzie najbardziej stabilna.

 • Wersji Joomla, czy komponentu. Jeśli to pierwsze – z braku kompatybilnych komponentów J2.5 – chyba, że masz programistę u boku.

 • piotrek

  Wybierając J2.5 można jakoś bezboleśnie przejść za jakiś czas na J3.0 lub jeśli kiedyś wyjdzie J3.5(mam nadzieję, że nie pomyliłem wersji). Czy będzie trzeba od nowa tworzyć serwis?

 • Jeśli używasz J2.5, sugeruje poczekać na J3.5, wersja 3.0 jest przejściowa, podobnie jak było z J1.6. Najłatwiej będzie przenieść treść, a szablon cóż – trochę roboty.

 • piotrek

  Mam jeszcze do Ciebie pytanko. Używałem kiedyś J1.5 i dodatku K2. Niestety jakoś ten dodatek mi nie leży. Co mnie w nim denerwuje? Problem z przyjaznymi urlami i gdy pokazywał tagi to nie byłem w stanie zamienić polskich znaków oraz spacji na kreski. Czy znasz może jakiś podobny komponent do K2? A może to co opisałem wyżej da się skonfigurować tylko ja coś źle robiłem. Z jakiego dodatku korzystasz aby były ładne linki?