Niestety, ale strony wszystkich ugrupowań są dla nich niedostępne – Internet to dla nas główne źródło informacji o świecie. A politycy nas wykluczają z życia społecznego – mówi Marta Michnowska z Polskiego Związku Niewidomych.

W analizie zrobionej przez ekspertów Fundacji Widzialni.eu (z którymi współpracuje raz w miesiącu) wszystkie partie wy padły na bardzo słabo, z wyjątkiem strony Platformy Obywatelskiej, którą oceniono na trójkę. – Strony partii dla niewidomych są bezużyteczne. Politycy nie wiedzą, że dzisiejsza technika pozwala to łatwo zmienić – mówi Artur Marcinkowski z Widzialnych.

Jedną z najważniejszych zmian, jakich wymagają strony partyjne, są:

  • wprowadzenie opisów poszczególnych elementów, tak by niewidomi, którzy korzystają z programów czytających, mogli swobodnie poruszać się po serwisie;
  • dodanie możliwości korzystania ze strony za pomocą klawiatury (tak jest w serwisie PO), bo niewidomi lub osoby z niesprawnymi rękami nie posługują się myszką;
  • umieszczenie opcji zwiększania kontrastu i powiększania czcionki. A takie wymagania nakłada Unia Europejska.

W nadchodzących wyborach niepełnosprawni po raz pierwszy będą mogli skorzystać z ułatwień, tj. głosowanie korespondencyjne czy nakładki na karty do głosowania w alfabecie Braille’a.  A mimo to partie nic nie robią, by walczyć o głosy tych osób –  powiedziała ze zdziwieniem Marta Michnowska.

Według Artura Marcinkowskiego dostosowanie strony do potrzeb niepełnosprawnych to niewielki wydatek, szczególnie przy jej tworzeniu. A poprawki do działającej już witryny stanowią zaledwie procent wartości całego serwisu – wylicza.

Fundacja Widzialni zbadała  również stronę Państwowej Komisji Wyborczej(pkw.gov.pl) oraz parlamentów krajów członkowskich Unii. Jak można się domyślić, także PKW dostała dwóję, podobnie jak strona polskiego parlamentu. Piątką pochwalić może się jedynie Austria, a czwórką Irlandia i Grecja.

Źródło: eMetro / Anita Karwowska

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji