Konkurs „Trzy pytania do…”

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Zgodnie z obietnicą dziś ruszamy z nowym konkursem dla wielbicieli naszego bloga i Joomla. Pytania tylko trzy, typu otwartego, głębsza znajomość Joomla niekonieczna, jak widać poniżej:

 1. Jakiego szablonu, o jakiej tematyce ci brakuje dla Joomla? Opisz w kilku zdaniach lub punktach – dlaczego taki.
 2. Jakie proste rozszerzenie (np. moduł, dodatek) chciałbyś mieć, a którego nie ma lub nie możesz znaleźć w zasobach JED (extensions.joomla.org) ? Oczywiście może być także dla Joomla! 1.6, tym bardziej że mamy już wersje stabilną.
 3. Czy sięgając po CMS znałeś/aś podstawy HTML i czy ta wiedza przydaje się w codziennej pracy z Joomla ?

Konkurs trwa od dnia dzisiejszego do piątku (21.01.2010). Teraz najmilsza część, czyli nagrody, sponsorowane przez wyd. helion:

 1. Joomla! Biblia (tej książki nie trzeba reklamować, ponad 700 stron o Joomla! 1.5)
 2. Joomla! 1.5 – Prosty przepis na własną stronę www
 3. Spolszczenie do JomSocial 2.0

Odpowiedzi proszę kierować pisząc przez nasz formularz kontaktowy – w tytule pisząc „Konkurs 3 pytania”. Najlepsze i najszczersze odpowiedzi nagrodzimy i wyślemy nagrody na nasz koszt.

Tags:
 • Rafał

  AD 1.

  Templatek jest tyle ile można sobie zamarzyć. Najlepiej jednak zrobić własną pod własny pomysł i potrzeby, dlatego na to pytanie odpowiem prosto: ZRÓB TO SAM! a najlepiej w tym pomoże Ci książka „Budowa i modyfikacja szablonów” 🙂 oraz INTERNET 🙂

  AD 2.

  Co się tyczy tego pytania to odpowiem tak: JOOMLA! 1.6 już jest, ale niestety nie działają do niej rozszerzenia, a w 1.5 brakuje łatwego, darmowego narzędzia do rozbudowania i zarządzania prawami dostępu i tworzenia nowych grup dostępu. (ale w 1.6 już to jest). Obecnie pracuję nad rozkminieniem noixacl, ale nie ma adaptera dla docman`a 🙁

  AD 3.

  Tak znałem HTML, CSS (na takim sobie poziomie), przy tworzeniu templatki bardzo się przydaje ta wiedza. Do niedawna byłem tym tzw. „tabelkowcem z html” odkąd musiałem się przyłożyć do templatki przesiadłem się na div`a jednak w pewnych sytuacjach bez tabelek się jednak nie obejdzie 🙂 Miałem jeszcze problem podczas tworzenia templatki z niftycorners (niestety bez skutku), zastosowałem więc css`a z css3 – ale tylko firefox dał radę.

  Tak więc bardzo ciekawa konkluzja się nasuwa łącząc pytanie 1 z 3 🙂 bez html, css templatki nie stworzysz 😉

 • Marcin

  AD 1.

  Jeśli chodzi to szablony to uważam że w sieci jest sporo szablonów, zarówno do Joomla!, jak i zwykłych html-owych, które w łatwy sposób szybko można przystosować pod Joomla! Żeby tak do końca nie wymigiwać się od odpowiedzi na pytanie to napiszę, że przydałby się szablon (tzw. bazowy) z ogromną ilością parametrów(np. szerokości i liczba kolumn, itd.), za pomocą których początkujący użytkownicy (bez znajomości html i css) mogliby przystosować go do własnych potrzeb.

  AD 2.

  Jeśli chodzi o rozszerzenie do Joomla! to marzy mi się taki komponent za pomocą którego będę mógł samodzielnie (za pomocą html i css) zaprojektować wygląd artykułu, będę mógł do szablonu dołączyć własny styl css (bez zbędnych przedrostków i edytowania plików J!). W we własnym szablonie będę mógł dodać dynamiczne tagi i za pomocą, także własnoręcznie zaprojektowanemu, formularzowi będę mógł dodawać treści do artykułu, wszystko w czystym html-u bez zbędnych znaczników i zaśmiecania kodu źródłowego. Jeśli za bardzo zamotałem to przepraszam, a jeśli jest takie rozszerzenie to proszę o linka;)

  AD 3.

  Uważam, że zaczynając pracę z CMS-ami, nie tylko z J!, trzeba posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu html i css, bo bez tego, każdy nawet najbardziej błahy kłopot z szablonami, urasta do rangi wielkiego problemu i łatwo się zrazić, zwłaszcza osobom które wybierając dany CMS, chcę natychmiastowych rezultatów. Odpowiadając, więc na pytanie, to TAK zaczynając z J! miałem podstawową znajomość html-a i css-a, natomiast teraz tworząc kolejny serwis wprowadzam także elementy css 3 i nie wyobrażam sobie codziennej pracy z J! bez tej wiedzy.

  Pozdrawiam.

 • 1. Templatki opartej wyłącznie na CSS3 i HTML5 z uniwersalną i elegancką grafiką
  2. Nie ma póki co żadnego sensownego DARMOWEGO dodatku do tworzenia galerii filmów przez użytkowników. Jest masa rozszerzeń do obrazków, ale do filmów nie ma nic takiego.
  3. Wiedza ta moim zdaniem jest niezbędna, bo jeśli chcemy dopasować Joomlę to specyficznych zastosowań to zabawy w szukanie do wszystkiego wtyczek czy hacków po prostu zawodzi. Często trzeba pomóc sobie własnoręcznie robioną templatką wyposażoną w takie czy inne modyfikacje.

 • 1. Nie znalazłem szablonu, który skupiałby się na możliwości odsłuchania i zakupienia podkładów muzycznych. Coś w typie sklepu, z jakimś autorskim skryptem do dokonywania zakupów. Z resztą tutaj mam więcej życzeń. Może to wynika z niedopatrzenia, ale brakuje mi zauważyłem szablonu typu „Pytania i Odpowiedzi”, czegoś w rodzaju digga, jakiegoś szablonu, który byłby skonstruowany tak, żeby jeden użytkownik mógł dodać obrazek, a inni mogli dodać swoje w tym temacie.

  2. Hm, wciąż nie mogę dorwać jakiegoś odpowiadającego mi systemu komentarzy, mam też problem z dodatkiem do wyboru wersji językowych strony.

  3. Zaczynając przygodę z Joomlą miałem skromną wiedzę z zakresu html i css. Ale można ją szybko przyswoić. Tylko tą wiedzę trzeba potem jeszcze uzupełnić o zasady budowy szablonów.

 • Seba

  Poszło na e-mail :))

  Pozdrawiam