Konwertujemy WordPress 3 do Joomla 1.5

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Wiem, że wielu z was po pewnym czasie stwierdza, że czas na migracje z WordPress-a do Joomla!. Albo po prostu klient pyta, czy jest taka możliwość. Otóż jest, będzie stosunkowo prosto, ale…

 • Z uwagi na budowę WordPress-a, wszystkie  kategorie i podkategorie staną się kategoriami w Joomla!.
 • WordPress do szyfrowania hasła używa algorytmu phpass, a Joomla używa MD5. Dlatego stare hasła przestaną działać. Aby temu zaradzić musisz zainstalować do WordPressa dodatek o nazwie „MD5 Password Hashes”, przed importem . Ten dodatek do WP przekonwertuje hasła do formatu MD5, który J! zrozumie: http://wordpress.org/extend/plugins/md5-password-hashes/
 • Rozszerzenie przeniesie całą bazę, ale bez plików (w tym zdjęć), także tym musisz zająć się osobiście.
 • Komentarze zostaną przeniesione tylko wtedy kiedy masz zainstalowany wspierany przez to rozszerzenie komponent komenatrzy, co zrozumiałe.
 • Teraz zainstaluj świeżą instalacje Joomla!, bez żadnych przykładowych danych.
 • Odszukaj i zainstaluj komponent dla J! : JConverter (ze strony JED). Reszta instrukcji dostępna tutaj: www.ostraining.com
 • Y-si

  Czy to działa też w drugą stronę? Z Joomli do WP?

 • koder

  Chyba tylko Ciebie. Jedynie idiota namówiony przez innego idiotę zamieni wordpressa na joomlę. Natomiast z Twojego marnego artykułu wynika, że szybciej i prościej migrować manualnie a nie zawracać sobie głowę jakimiś zbędnymi dodatkami. Żal.

 • Pan Jabu

  Możliwość b. ciekawa, nurtuje mnie wszakże pytanie, po co robić coś takiego? 🙂

 • Brok

  A mnie interesuje migracja w drugą stronę – z Joomli na WordPressa. Czy jest jakiś w miarę bezbolesny sposób?

 • na szybko znalazłem http://wordpress.org/extend/plugins/joomla-15-importer/ pewnie da się wyguglać więcej

  @koder następny taki komentarz (netykieta) i będzie ban, pozdrawiam

 • Brok

  @Palik – dzięki za info! BTW przy postach napisanych na poziomie użytkownika kodera to jednak nie wahałbym się wprowadzić cenzury…

 • Kalamazoo

  Rozumiem, że można by przejść z Joomli na WordPressa ale nie odwrotnie. Joomla w porównaniu z WP to archaizm. W imię porzekadła „zamienił stryjek siekierkę na kijek”

 • hmmm

  o pozostaniu przy wordpressie moga mowic chyba tylko ci co prowadza male strony lub po prostu blgi, bo nie oszukujmy sie wordpress to platforma blogowa. W przypadku, takim jak np. moj, kiedy mam juz wieksza strone oparta na wordpressie i chce ja rozbudowac o chociazby sklep ze wsparciem polskich systemow platnosci i wyszykiwarek cenowych, to prosze mi pokazac gdzie znajde takie wsparcie do wordpressa? wordpress to zabawka…dla blogowiczow. Fajne na maly serwis na wiekszy juz niestety nie. Nie sprawdza sie, po prostu.

 • hmmm

  dodam jeszcze, ze owszem WP jest swietny w administorwaniu, w przypadku kiedy artykuly dodaje sie caly czas, joomla jest ciezsza w obsludze ale ma znow wiecej mozliwosci rozbudowy serwisu i wspracia.

 • Dokładnie jest tak, że jeśli już ktokolwiek pyta to o migrację z Joomla do WordPress.

 • oli

  Dokładnie, joomla dobra dla malych, jak chcesz rozbudować serwis na WP to uswiadamiasz sobie jaki to sztywny system. Joomla ma swoje wady, WP jest łatwy w administrowaniu, ale joomla to kombajn do tworzenia dużych serwisów i tyle. O wyższości WP nad joomla pisza chyba tylko ci co zetknęli się z nią na chwile i na male potrzeby.

 • uOSIu

  Ciekawe rzeczy piszecie, bo ja prawie półtora roku temu dałem sobie spokój z Joomlą, bo robienie na niej czegokolwiek większego niż prosta stronka to była mordęga.

  WP sztywny? WP jest właśnie bardzo elastyczny, szczególnie dzięki CCK w postaci Custom Posts i Custom Fields. Wiele podstawowych funkcjonalności do tej pory w Joomli była albo ciągle jest trudna do osiągnięcia, podczas gdy w WP działa od ręki, bez dodatków, jak np. niezwykle wygodne repozytorium mediów, tworzenie i edycja galerii, komentarze, tagi i dodatkowe taksonomie, czy nawet coś tak prościutkiego jak ikona wpisu – jest tego na tyle dużo, że można by niewielką książkę napisać 🙂

  Do tego WP jest zdecydowanie bardziej przewidywalny jeśli chodzi o aktualizację, podczas gdy Joomla przechodzi niezwykle burzliwy okres w rozwoju. Migracja z 1.5 na 2.5 to piekło, na 3.5 też nie będzie tak łatwo jak to w tej chwili wygląda w WP.

  Podglądam ciągle co się z Joomlą dzieje, ale na dzień dzisiejszy nie znajduje ani jednego argumentu, żeby do niej wrócić. W WordPressie mam wszystko to samo i wiele wiele więcej, do tego interfejs jest tak prosty, że szkolenie użytkowników w wielu przypadkach ograniczyło się do kilku-kilkunastu minut rozmowy telefonicznej.

 • uOSIu

  A co do migracji Joomla -> WordPress, to klika razy skorzystałem z darmowej wersji „FG Joomla to WordPress” http://wordpress.org/plugins/fg-joomla-to-wordpress/ i działa bardzo dobrze, przynajmniej dla Joomli 1.5. Zasysa całą treść łącznie z mediami, potrafi ustawiać automatycznie ikony wpisów, w zdecydowanej większości prawidłowo podmienia linki wewnętrzne. Jest też wersja komercyjna, która obsługuje K2 i kilka innych popularnych komponentów.

 • Powiem tak, to właśnie Joomla jest do wiekszych rzeczy, bo WP ma za dużo ograniczeń i trzeba instalować dziesiątki pluginów, aby zrobic proste rzeczy.