Joomla! jako BIP – czyli jak utworzyć dziennik zmian

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

bip-logotypRozporządzenie z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej w § 16 określa, że podmiotowe strony BIP są wyposażone w mechanizm dziennika, w którym odnotowywane są zmiany w treści informacji publicznych udostępnianych w BIP oraz próby dokonywania takich zmian przez osoby nieuprawnione. Jak zauważyłem stron urzędowych opartych na Joomla! jest trochę niestety nie mam na tyle czasu i cierpliwości, aby je wszystkie „wyłapać”. Największym problemem kiedyś było kodowanie UTF-8, ale od kiedy mamy Joomla! 1.5.x problemy się skończyły. Największą przeszkodą dla wielu został jednak „dziennik zmian”. Rozwiązania, które mogą ci pomóc są przynajmniej dwa:

 1. Simple Content Versioning (http://www.fatica.net)
 2. Galore Content Revision (http://galore.co.za)
 3. Version Control (link).

Oba spełniają swoją rolę, tym samym każdy z nich może pełnić rolę rozszerzenia do zarządzania wersjami – czyli zmianami w artykułach. A co ze zmianami w treści modułów, cóż na to nie ma jeszcze „lekarstwa”, poza typową kopią bezpieczeństwa.

p.s. poprawiłem link + dodałem nowy pkt.3 (13.08.2009)

 • Tomek

  1) Coś nie znajduje tego serwera fatica.net :/
  Swoją drogą na:
  http://extensions.joomla.org/extensions/authoring/content-submission/6260/details
  przydałby się jakiś mirror plików.
  2) A do galore jest inny adres:
  http://galore.co.za/index.php?option=com_content&view=article&id=94&Itemid=133

 • Pingback: Joomla! 1.5 jako BIP | elimu blog()

 • wielce przydany info , dorzucę od sibie dyskusje na łamach forum joomla: http://forum.joomla.pl/showthread.php?34553-Rejestr-zmian-w-Joomla-1.5/page2&highlight=Simple+Content+Versioning

 • Sylwek

  Witam. Bardzo przydatne informacje. Jakiego komponentu używacie w swoich BIP-ach do zarządzania załącznikami do artykułów Remository, Docman czy może coś innego?

 • Teraz nie zarządzam żadnym BIP-iem, ale DOCMan jest najciekawszym rozwiązaniem, tyle że płatnym. Dosyć duża grupa administratorów używa także prostego komponentu Attachments (joomlacode.org/gf/project/attachments/).

 • Sylwek

  Zainstalowałem i potestowałem ten komponent i plugin Attachments i moim zdaniem jest świetny, nie odbiega wcale od płatnego Docmana. Czy ktoś z Was testował Tecox opisany w poniższych wpisach „Rozbudowane statystyki pod artykułem” ? Po zainstalowaniu najnowszej wersji 3.1.1. z pluginami i opublikowaniu niestety nie pojawiają się wogóle żadne dane pod artykułem. Czy trzeba jeszcze coś może włączać doinstalować, nic nie znalazłem na ten temat?

 • Tomek

  Jakiego komponentu użyć do wersjonowania artykułów (dziennik zmian) w Joomla 3? Przetestowałem podane powyżej, ale żaden nie działa prawidłowo.

 • Niestety na razie nie ma nic sensownego, zatem należy uzbroić się w cierpliwość, albo podpytywać producentów poprzednich wersji.