Tytuł powinien był nieco inny, a mianowicie w oryginalnej pisowni „for Dummies” , czemu bystrzaków? Otóż tak „zabawnie” tłumaczona jest ów seria książek. Jednakże dzisiejszy wpis nie będzie traktować o książkach, wydawnictwie i całym słowie pisanym, a o szablonach dla Joomla! Wiele osób pyta mnie jak zrobić swój własny szablon, od zera lub prawie zera. Oczywiście fakt, że im wyślę pusty – wzorcowy szablon nie wystarcza, a czasem wręcz odstrasza początkujących „JoomlaMasterów”. Ruszyłem więc ku poszukiwaniom…

Efektem moich poszukiwań został Artisteer – program typu WYSIWYG do tworzenia szablonów. Uwaga! program nie jest darmowy, nad czym lekko ubolewam. Aplikacja występuje w dwóch wersjach: Home & Academic Edition, która kosztuje 49,90 dolarów oraz Standard Edition w cenie 129,95 dolarów. Aczkolwiek jedynie w tej wersji SE umożliwia eksportowanie wykonanego szablonu do formatu Joomla!. Na stronie producenta dostępna jest także wersja demo Artisteera, która  jest w pełni funkcjonalna i nie ograniczona czasowo. Autorzy zabezpieczyli się w ten sposób, że po zapisaniu gotowego projektu strony na każdym jego elemencie graficznym jest nakładany znak wodny. Po wykupieniu licencji to zabezpieczenie jest likwidowane. Przykładowe opcje programu prezentuje obrazek poniżej:

sshot2Po instalacji czeka nas miła niespodzianka,  interfejs aplikacji, wśród wielu języków, obsługuje również j. polski! Wśród zakładek z pewnością ucieszą nas już dwie pierwsze :

  • Pomysły – tutaj można wykorzystać jeden z gotowych projektów przygotowanych przez producentów programu. Dotyczy to zarówno samego układu strony jaki i jej poszczególnych elementów: kolorów, czcionek, nagłówków, itd.
  • Układ – jak sama nazwa wskazuje tutaj mamy możliwość zmiany układu strony: nagłówka, menu i głównej zawartości. W tej zakładce możemy także zdecydować ile kolumn będzie miała nasza strona.

Sama ilość opcji jest stosunkowo duża, a obsługa j.polskiego z pewnością zachęca do skorzystania z tego narzędzia. A cena cóż, biorąc pod uwagę aktualny kurs dolara to prawie 500 zł ($1=3,63zł). Jedna rzecz mnie martwi, czy szablony dla Joomla! dotyczą tylko wersji J! 1.0.x jak na zrzutach, czy 1.5.x również. Aktualizacja – nowa wersja w pełni skupiła się na nowej Joomla! z serii 1.5. program nie jest ani dobry ani zły, ot taki sobie – głównie za sprawą szablonów domyślnych.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji