szukaj-iconZastanawiałeś się kiedyś co to jest za fajny komponent lub moduł, który widnieje na stronie kolegi lub zupełnie obcej firmy, ale bałeś się zapytać. Teraz masz szansę, samemu dzięki nabytej tutaj wiedzy odszukać ów informacje. Oczywiście zawsze, no prawie zawsze najprostrzą metodą jest zapytanie się właściciela strony „co to jest to coś z lewej strony”. Jednakże pytanie to obarczone jest ryzykiem, iż prawowity właściel strony nie ma zielonego pojęcia, co to jest. On po prostu kupił usługę, którą było zrobienie strony/serwisu www. Jasne korzystając z panelu administracyjnego może on ustalić co kryje się za daną pozycją, ale czy zawsze będzie chciał to zrobić? Odpowiedź sobie sam.

Pozostaje zatem posłużyć się ogólnodostępnymi narzędziami, aby ów informacje uzyskać.  Osobiście najczęściej korzystam tylko z przeglądarki Firefox i dodatku Web Developer. Załóżmy, że chcesz poszpiegować  strony wykonane za pomocą Joomla!, musisz zatem:

  1. Ustalić, że dana strona jest wykonana za pomocą Joomla! (zobacz);
  2. W przypadku modułów warto zobaczyć, czy pod danym modułem nie ma stopki w stylu „Powered by xyz” lub „Created with/by xyz„. W takim przypadku mamy bardzo ułatwione zadanie, bo odnośnik prowadzi do strony producenta lub programisty.
  3. Jeśli nie można skorzystać z metody opisanej powyżej, spróbuj zaznaczyć ów moduł myszką, a następnie kliknij prawy klawisz myszy i wybierz opcje Pokaż źródło zaznaczenia. Teraz niestety musisz się wczytać, czy aby nie ma tam jakieś wskazówki. Np. takie: ” <div class=„modJoomulus__cloud” id=„Joomulus1”>” tym samym mamy już nazwę modułu, teraz wystraczy ją wpisać w google i w kilka sekund odnajdziemy informacje żądaną.
  4. Jeśli ów moduł lub komponent wyświetla jakieś małe elementy graficzne typu przyciski [>] [x] , które z pewnością należą do ów rozszerzenia. Kliknij na nie, aby zobaczyć ich pełną ścieżkę. Możesz także ułatwić sobie to zadanie wybierając z paska narzędziowego WebDevelopera : Images->View Image Information, teraz odnajdź te ikony i zobacz ich scieżkę. Mając ów informacje skopiuj pierwszy fragment ścieżki i skorzystaj z wyszukiwarki google.
  5. Czasami w przypadku „długich” adresów URL nazwa komponentu jest widoczna w pasku adresu przeglądarki. Zobacz przykład: http://elgg.com.pl/components/com_phocadownload/assets/images/up.png – w tym przykładzie najważniejszy fragment został wyróżniony.

Czy można prościej? Chyba już nie. Czy ów działnie jest legalne, jak najbardziej, nie mamy tu do czynienia z hackingiem, ani przełamywaniem żadnych zabezpieczeń. Widzimy jedynie to samo, co widzi nasza przeglądarka internetowa.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji