Z pewnością duża grupa początkujących użytkowników J! 1.5.x ma problem z określeniem położenia modułów pobranego i wczytanego szablonu. Jeśli jest to szablon komercyjny, przeważnie nie ma problemu, gdyż do niego została załączona instrukcja – gdzie jakie moduł, a dokładnie jego nazwa – się znajduje. Gorzej jeśli pobraliśmy ze strony XYZ – kolejny szablon, który po prostu nam pasuje i jest na dodatek ładny. Teraz zaczynają się schody, jak zrobić, aby wyglądał on identycznie jak na stronie demo. Pomijam tu jednak kwestie wyboru modułów, a skupie się jedynie na określeniu, który gdzie ma swoje miejsce.

Uwaga! Zakładam, że szablon masz już zainstalowany poprawnie i jest ustawiony jako domyślny.

Najprostsza metoda:
do adresu strony dopisz index.php?tp=1, czyli www.moja-strona.pl/index.php?tp=1. Teraz enter. Twoim oczom powinien się ukazać szablon z małymi kwadracikami, gdzie co jest. I teraz mała dygresja, w poprzedniej Joomla! te kwadraciki były czytelniejsze niż obecnie, teraz jeśli strona zawiera już treść może się zdarzyć, iż pewne opisy są „nieczytelne”, co wtedy.

Metoda na komponent:
W przypadku „problemów z oczytaniem” możesz skorzystać z darmowego komponentu JPosition 1.2.x – Free (www.style13.com). Który po zainstalowaniu i po jego otwarciu pokaże nam wszystkie pozycje, zarówno te wykorzystane, jak jeszcze przez nas nie wykorzystane.
Żeby było ciekawiej producent przygotował, także komercyjny komponent (JPosition Pro), który korzystając z technologii Ajax, pozwala administratorowi strony na zmianę położenia modułów on-line, czyli już bez edycji pliku index.php.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji