image resize filterIle razy musieliście tłumaczyć początkującemu użytkownikowi jak ma umieszczać obrazki w treści, a w szczególności jak je przygotować przed ich wgraniem na serwer?

Trafiłem ostatnio  na świetny i ułatwiający życie moduł do skalowania obrazów w Drupalu 6 – Image resize filter. Co ciekawe działa on na zasadzie filtra, który dynamicznie zamienia wstawione w pole typu Textarea elementy img, a co za tym idzie jest całkowicie niezależny od tego czy korzystamy z edytora WYSIWYG, wprowadzania HTML ręcznie, czy może używamy BBCODE, TEXY! i tak dalej.

Jak działa moduł? Po instalacji uaktywniamy nowy filtr zawartości a następnie, w trakcie wprowadzania treści do naszej strony (post na blogu, artykuł, cokoliwiek), używamy znacznika img wskazującego na plik wgrany za pomocą modułu upload, bądź zdalnym serwerze, oraz ustawiamy żądaną szerokość, wysokość bądź oba te parametry.

Po zapisaniu treści z obrazkiem (załóżmy że miał szerokość 800×600), filtr 'image resize’ generuje odpowiednio przeskalowany plik i podmienia ścieżkę w treści prezentowanej naszym czytelnikom, dzięki czemu widzą obrazek np. 200×150.

Co więcej oryginalny obraz jest cały czas nietknięty i jeśli okaże się, że chcemy go przeskalować na 400×300, odbędzie się to bez utraty jakości, a więc przeskalowany zostanie ponownie plik o wymiarach 800×600 a nie już raz przeskalowany plik 200×150.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że wskazując obrazek spoza naszego serwera, obraz przeskalowany trafia do katalogu naszej witryny, dzięki czemu nawet jeśli oryginał zmieni adres lub zniknie, my nadal poprawnie wyświetlimy przeskalowany obrazek.

Wszystko bardzo dobrze widać na prezentacji modułu jaką obejrzycie na witrynie lullabot.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji