UWAGA – poniższy tekst opracowałem na bazie materiału jaki przygotował dla nas Janusz Kamiński z TM Polska, dzięki!

Szukacie czasem dobrych, darmowych motywów do WordPress? Ja szukam – przy każdej nowej stronie mam problem ze znalezieniem czegoś co jednocześnie:

 • ma znośną typografię i wygląda nowocześnie, estetycznie,
 • poprawnie działa na mobilkach,
 • jest popularne ale jednocześnie nie wygląda jak 50% stron na WP,
 • jest regularnie aktualizowane i aktywnie wspierane przez twórców (to ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa),
 • współdziała z popularnymi wtyczkami,
 • szybko się ładuje,
 • ma odpowiedni układ, który łatwo dostosować.

Kryteriów jest oczywiście więcej i oczywiście za każdym razem wertuję Google w prawo i w lewo przeszukując najnowsze zestawienia darmowych motywów z różnych blogów branżowych.

Jak widać znalezienie odpowiedniego motywu do WordPress to niełatwa sprawa. Dziś, dzięki uprzejmości Template Monster Polska przedstawiamy Wam 3 darmowe motywy, które (mamy nadzieję) będą spełniać powyższe kryteria. Motywy zostały realizowane przez firmę ZEMEZ. Jest to nowa nazwa zespołu deweloperów, pracujących w TemplateMonster.

Kilka z tych motywów okazało się już na repozytorium WordPress, jednak nie zawierają danych demo. Pobierając templatki ze strony TemplateMonster dostańcie wszystkie niezbędne pliki w paczce.

Zalety poniższych motywów to między innymi:

 • Licencja GPL wersji 3.0. Dzięki tego typu licencji możecie tworzyć Państwo dowolną ilość stron www w oparciu i wybrany motyw. Oprócz tego templatki można używać do realizacji komercyjnych projektów. Prosimy tylko zwrócić uwagę, że obrazki przedstawione w wersji demonstracyjnej będą rozmyte. Jest to związane z ograniczeniami licencji GPL, która zabrania użycie komercyjnych fotografii.
 • Rozbudowane opcje personalizacji. Aby uprościć zarządzanie wyglądem strony, do rozdziału „Personalizacja” zostały włączone rozbudowane opcje. Dzięki nim możecie szybko wprowadzać zmiany i przeglądać je na bieżąco.
 • Nowe opcje. Poniższe motyw zostały zbudowane w oparciu o Cherry Framework 5.0. Przy tym do templatek były dodane tylko bazowe wtyczki i widgety Cherry wchodzące w zestaw nowego frameworku.
 • Obecność Power Builder. Do motywów została włączona wtyczka Power Builder i jego liczne moduły. Dzięki nim można tworzyć nietypowe projekty stron i zarządzać elementami za pomocą techniki „Przyciągnij i upuść”.

Pora na dzisiejszą porcję motywów

Monstroid 2 Lite

W jednym z poprzednich wpisów na temat WordPress recenzowany był motyw flagowy od TemlateMonster. Monstroid 2 Lite to jego darmowa i uproszczona wersja. I chociaż ona posiada tylko podstawowe opcje, to nadal pozwala stworzyć zaawansowaną stronę.

Po wejściu na stronę główną można zobaczyć pełnoekranowy slider, który możecie używać Państwo do celów reklamowych. Poniżej niego umieszczone są typowe elementy dla bloga. Tutaj można znaleźć sekcję z przeglądem ostatnio dodanych artykułów, widget z krótką informacją o autorze, wyszukiwarkę, kalendarz, przyciski do profili strony w popularnych sieciach społecznościowych itd.

Monstroid 2 Lite został zbudowany w oparciu o Cherry Framework 5.0 i zawiera jego kluczowe wtyczki. Motyw posiada rozwijane menu, slider, kalendarz, przyciski mediów społecznościowych, mediateka itd. Wspiera fonty webowe Google i technologię Retina. Jest przyjazny dla SEO.

Demo – https://www.templatemonster.com/pl/demo/59560.html

Pobieranie – https://www.templatemonster.com/pl/szablony-wordpress-59560.html

 

Kustrix Lite

Jeśli chcecie prowadzić blog poświęcony modzie ten motyw będzie ciekawy dla Was. Charakterystyczny projekt został wykonany w jasnych kolorach z lekkim akcentem na różową barwę. Główny nacisk w motywie położono na obrazki w wysokiej rozdzielczości i dużą typografię.

Motyw ma klasyczny 2-kolumnowy układ strony, co pozwala w wygodny sposób umieścić kluczowe elementy treściowe.  Po prawej stronie umieszczone są ostatnio opublikowane artykuły w porządku chronologicznym, a po lewej – dodatkowe widgety: kalendarz, wyszukiwarka, popularne tagi, archiwa wpisów, kategorie wpisów, ostatnio dodane komentarze. Do pozostałych części strony można trafić przez rozwijane menu górne.

Funkcjonalność motywu jest realizowana za pomocą ostatniej wersji Cherry Framework. Dzięki temu możecie korzystać z dodatkowych rozszerzeń Cherry, które umieszczone są w repozytorium WordPress. Wśród obecnych opcji motywu można wyróżnić rozwijane menu, slider, kalendarz, chmura tagów, przyciski mediów społecznościowych itd. Templatka jest responsywna i kompatybilna z popularnymi przeglądarkami internetowymi.

Demo – http://www.templatemonster.com/pl/demo/60061.html

Pobieranie – https://www.templatemonster.com/pl/szablony-wordpress-60061.html

 

PhotoLab

PhotoLab to pierwszy motyw na licencji GPL od zespołu ZEMEZ. On jest przeznaczony do tworzenia blogu poświęconego fotografii, chociaż może być dostosowany do innych tematów niszowych. Motyw zawiera wygodne opcje personalizacji, co pozwala łatwo zarządzać wyglądem strony.

Główny nacisk w projekcie tego motywu jest zrobiony na duże fotografie w wysokiej rozdzielczości i stylowe efekty animacyjne. Oprócz tego motyw ma wygodną nawigację – rozwijane menu górne oraz widgety umieszczone w stopce.

Podany motyw zawiera rozwijane menu, galerię, kalendarz i przyciski mediów społecznościowych.  Oprócz tego wspiera fonty webowe Google, ma dostosowany do standardów W3C kod, i jest przyjazny dla wyszukiwarek.

Demo – https://www.templatemonster.com/pl/demo/53920.html

Pobieranie – https://www.templatemonster.com/pl/szablony-wordpress-53920.html

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji