Jeśli przeglądając  foldery Joomla! 3.x/2.5 , a w szczególności /administrator – znalazłeś(aś) podejrzanie obcy folder „KPATH_ADMIN”, a w nim jeszcze groźniej brzmiący plik „install.php” – uspakajam, nie ma powodów do paniki.


Tym razem nie jest to wina hakera, bota lub innej cyber-paskudy. Folder ten jest tworzony podczas instalacji komponentu Forum o nazwie Kunena. Jeśli dobrze pamiętam, jest to folder tymczasowy, który powinien zostać usunięty po zakończeniu procedury instalacji. Czasami jednak instalator tego nie zrobi skutecznie. Wtedy do akcji musisz wkroczyć Ty, z klientem FTP. Jeśli nie możesz go usunąć, spróbuj najpierw zmienić uprawnienia folderu.

A co jeśli Ty nie instalowałeś rozszerzenia Kunena, a ten folder tam jest ? Jedyne sensowne wytłumaczenie jest takie, że zainstalowałeś QuickStart z szablonem i treścią demo, a jego developer zostawił śmieci po sobie. Niestety dosyć często tak bywa z szablonami kupionymi na ThemeForest, że mają pozostałości po „próbach” innych rozszerzeń, jak nie w postaci plików, to w przykładowej (demonstracyjnej) bazie danych.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji