8Drupal.orgW skrócie: Drupal 8 wylądował! Jakie nowe funkcje i zmiany ze sobą przynosi pisałem już dość dawno temu, pierwsze wrażenia z wczesnej wersji też pewnie będą podobne do tych z wersji 8.0.0, więc nie będę się powtarzał. Dam Wam jednak jedną radę.

Własne doświadczenie podpowiada mi, żeby poczekać jeszcze kilka tygodni zanim zaczniecie budować na nim strony. Kampania promocyjna jaka teraz się rozpoczęła spowoduje pobranie Drupala 8 przez dziesiątki (setki?) tysięcy nowych użytkowników. Zgłoszą oni dziesiątki (setki?) nowych błędów, które zostaną naprawione w wersjach 8.0.1, 8.0.2 i tak dalej. Jeśli zatem nie jesteście fanami wkurzania się, łatania kodu znalezionymi w kolejkach błędów łatkami czy też jest to Wasz pierwszy kontakt z Drupalem i nie macie doświadczenia – poczekajcie jeszcze odrobinę. Zgaduję, że prace nad poprawkami będą teraz szły pełną parą, żeby obsłużyć wysyp nowych użytkowników, więc kolejne wersje będą wydawane szybko.

Na koniec mała dygresja. Wiem, że wiele razy żartowałem sobie i szydziłem z poślizgu, jaki zaliczył ten projekt. Gdybym chciał być złośliwy rzekłbym, że nawet „wieloletniego”. Prawda jest taka, że złośliwy jednak nie jestem a Drupal już chyba zawsze będzie miał u mnie pewien rodzaj taryfy ulgowej. Trochę z sentymentu za czasami kiedy poznawałem go pierwszy raz, przeżywałem wydanie 4.7 czy zachwycałem się jego modułem taksonomicznym. Trochę z racji 2 książek jakie o nim napisałem, uczestniczenia w kilku zlotach Drupalo-psycho-fanów, spędzenia wielu wieczorów nad tłumaczeniem „siódemki”. Dlatego naprawdę ucieszyłem się kiedy w końcu ktoś tupnął nogą i ustalił datę wydania, nawet kosztem jakichś niezauważonych błędów – uważam że była to dobra decyzja bo morale mocno spadało a błędy można poprawiać i w wersjach stabilnych. Cieszę się też, że oczekiwanie się skończyło i możemy zacząć oficjalnie erę „nowego Drupala”.

Panie i Panowie, budowanie stron na nowym Drupalu czas zacząć! :)

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji