drupal 8Postanowiłem dziś odświeżyć nieco swój poziom wiedzy na temat Drupal 8. Od ostatnich moich prób z wczesnymi wersjami wyszło 7 wersji alpha zatem chciałem sprawdzić, czy aby warto rozważyć zbudowanie na tej wersji CMS czegokolwiek poza stroną internetową do „zabawy”. Użyłem w tym celu serwisu simplytest.me, gdzie można w 3 minuty zbudować sobie środowisko typu „piaskownica”, które żyje 30 minut albo, jeśli jesteśmy zarejestrowani, aż 3 godziny.

 1. Instalator w 1 kroku pozwala wybrać język instalacji, po czym automatycznie dociąga tłumaczenia – duża poprawa względem D7 i naprawdę fajna rzecz,
 2. Layout jest naprawdę responsywny – strona reaguje na zmiany szerokości okna – teksty przy ikonach znikają, menu administracyjne zmienia położenie, obrazki się zmniejszają, bloki przeskakują z układu 3 do 2 i 1 kolumnowego – robi dobre wrażenie
 3. Brak overlaya i guzik „Wróć do strony” – świetna rzecz
 4. Nowy formularz dodawania/edycji zawartości – poprawiony i również responsywny, podoba mi się,
 5. WYSIWYG – ile o to było kłótni, jednak wydaje mi się, że w czasach D6 i D7 nie było jeszcze wystarczająco dobrych edytorów. Ten z D8 jest naprawdę szybki, lekki i chyba nawet miłośnikom minimalizmu może się podobać. Poza tym zmienia ikony w zależności od wybranego formatu, a co jeszcze lepsze pozwala konfigurować te ikonki i automatycznie poprawia dozwolone znaczniki w wybranym formacie. Dodajemy ikonkę „B” i nie musimy pamiętać, żeby do dozwolonych znaczników trafił <strong>, system sam o to zadba – świetne :),
 6. Dużo poprawek w UI zarządzania blokami – nie jest jeszcze idealnie ale dużo lepiej. Fajna rzecz, że własne bloki można używać wielokrotnie z różną konfiguracją (np. tworzymy 1 blok z danymi kontaktowymi i wrzucamy na stronę główną w nagłówku a na innych stronach w prawej kolumnie)
 7. Pola w blokach i uzależnienie ich widoczności od języka – jeszcze ich nie znalazłem, ale podobno mają być :)
 8. Wielojęzyczność – za wiele nie potestowałem bo jakiś bug nie pozwolił mi dodać języka innego niż polski,
 9. Pola w komentarzach – nie pamiętam czy w D7 już były w standardzie, ale tu są. Komentarze z załącznikiem – bez problemu.
 10. Rodzaje formularzy kontaktowych – każdy rodzaj może mieć różne ustawienia i pola,
 11.  Widoki w rdzeniu! Trudno powiedzieć dlaczego dopiero teraz :)
 12. Nowe rodzaje pól w rdzeniu, w szczególności entity reference, chociaż liczę na to, że jeszcze dopracują relacje i automatyczną konfigurację wyświetlania powiązań z 2 strony  (a może to jest ale nie doszedłem). W załączniku zobaczycie jak tworzę rodzaj zawartości Płyta i Track a następnie w Track dodaję pole relacyjne do rodzaju Płyta. Fajnie byłoby jakoś łatwo tworzyć takie relacje widoczne z obu stron.

Drupal 8 alpha 7 wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Mam odczucie, że interfejs admina jest szybszy, lżejszy, bardziej przemyślany. Sporo poprawiono aby użytkownikowi łatwiej było budować stronę i zasilać ją w treść. Wszędzie widać drobne ale fajne zmiany. Do elegancji WordPressa jeszcze co prawda daleka droga, ale i tak jest się z czego cieszyć.

Kilka obserwacji z mojej krótkiej sesji zamieszczam poniżej, w załączeniu macie 50-kilka slajdów zrobionych programem wink, które może kogoś zainteresują. Drupal 8 screeny.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji