2015-05-19 11_26_25-WordPress & Drupal Hosting and Website PlatformTL;DR – Node Squirrel właśnie wprowadził do oferty zupełnie darmowy plan pozwalający chronić wasze strony oparte o Drupal!

Moduł Backup and Migrate zawsze był jednym z moich ulubionych dodatków do Drupala (nie tylko moim zresztą). Zapewnia on wygodne i szybkie wykonanie kopii bezpieczeństwa „na życzenie” a przede wszystkim ustawienie harmonogramu tworzącego zrzut bazy danych i/lub plików składających się na naszą witrynę. Kopię można zapisać na własnym serwerze ale także wysłać na mail, ftp czy nawet Dropbox’a – Backup and Migrate ma bowiem architekturę modułową i istnieje do niego szereg wtyczek rozszerzających podstawowe możliwości wpływające na wybór miejsca docelowego gdzie wysyłamy i przechowujemy pliki.

Autorzy tego modułu zbudowali też serwis Node Squirrel, który jest jednym z takich miejsc, jakie możemy wybrać w konfiguracji miejsca przechowywania kopii zapasowej:

Podstawowe destynacje dostępne w Backup and Migrate zaraz po instalacji

Serwis Node Squirrel musiał cieszyć się powodzeniem, ponieważ został niedawno kupiony przez dużego gracza na rynku rozwiązań PaaS, firmę Pantheon. Nowy właściciel postanowił udostępnić z tej okazji zupełnie darmowy plan pozwalający wykonywać kopie zapasowe jednej witryny. Łączna wielkość plików chronionych przez wiewiórkę to maksymalnie 5GB.

Konfiguracja backupu jest bajecznie prosta:

1) Instalujemy Backup and Migrate w wersji 2.7 lub wyższej. Jeśli mamy dostęp do wiersza poleceń i drush’a sprowadza się to do wydania 1 komendy:

drush en backup_migrate -y

2) dodajemy naszą witrynę w panelu zarządzania Node Squirrel i pobieramy sekretny klucz:

3) Wklejamy klucz w konfiguracji modułu na naszej witrynie (adres w Drupalu 6 to …/admin/content/backup_migrate/nodesquirrel)

4) Sprawdzamy poprawność działania

a) wykonujemy „Quick backup”

b) sprawdzamy czy pojawił się w panelu Node Squirrel

5) konfigurujemy kopię wykonywaną co określony czas, tudzież ustawiamy bardziej zaawansowane opcje.

Miłego backupowania :)

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji