Jak większość z was zapewne wie, CMS Joomla! jest darmowy, w tym znaczeniu, że każdy z nas bezpłatnie może go pobrać, wykorzystywać i tworzyć na nim strony www dla siebie, czy swoich komercyjnych klientów. Wiele osób zastanawia się na wyborem drogi życiowej, a także pewne okoliczności powodują, że ich wybór został ograniczony. Co wtedy, jak zacząć zarabiać na CMS np. Joomla, WordPress czy Drupalu.

Trzeba się zastanowić nad popularnością danego rozwiązania, jak również realnie spojrzeć co potrafimy, do czego mamy predyspozycje. Nie każdy bowiem ma cierpliwość i analityczny umysł, aby zostać programistą, czy zdolności plastyczne, aby tworzyć szablony dla CMS od zera, które znajdą klientów.

Oto kilka możliwości zarabiania na Joomla, WordPress etc.:

  1. Pisanie książek – jeśli znasz CMS na tyle, aby podzielić się z innymi tą wiedzą, a do tego masz czas – możesz spróbować napisać do jednego z wydawnictw (np. Helion), że chciałbyś napisać książkę. Pamiętaj, że proces twórczy zajmuje dużo czasu mi zajmowało to około 3 miesiące. Wiem, że niektórzy pisali dłużej, ale … pamiętaj świat CMS zmienia się szybko, jeśli sobie odpuścisz tempo może się okazać, że z momentem kiedy publikacja trafi na półki księgarń będzie nieaktualna! A to skutkuje spadkiem realnej sprzedaży, na ogół dużym! A kasa, zapytasz z pewnością. Czasy kiedy wydawnictwo płaciło zaliczkę minęło bezpowrotnie. Musisz czekać na sprzedaż, wtedy co miesiąc na twoje konto wpłynie od 50 do x000 zł.
  2. Pisanie artykułów dla magazynów branżowych – jeśli masz ciekawy temat, na który jest zapotrzebowanie możesz napisać artykuł, który zostanie opublikowany na łamach magazynu branżowego (pisemny lub internetowy). Pieniądze otrzymasz zaraz po przekazaniu tekstu (czyli na ogół w ciągu 10-30 dni), zatem szybko, nie musisz czekać jak w przypadku książki.
  3. Blog – pisanie bloga branżowego – tutaj zarabiasz na reklamach, artykułach sponsorowanych oraz programach partnerskich. Aby zacząć zarabiać realne kwoty musisz jednak mieć dużo wartościowej treści, odsłon, odwiedzin etc.
  4. Korepetycje oraz konsulting – wiadomo na ogół ludzie szukają darmowych porad na forum, jednak czasami im nie wystarczają, albo po prostu nie mają czasu czekać. Wtedy wkraczasz Ty oferując swoją wiedzę i czas. Stawka za godzinę lub za usługę. Niestety nie jest tego wiele, chyba że masz stałe grono „uczniów”.  W zależności od miasta w którym mieszkasz możesz również dorobić ucząc  na kursach stacjonarnych.
  5. Nagrywanie kursów DVD – z całą pewnością zajmuje znacznie mniej czasu niż napisanie książki. Niektórzy chwalą się, że zajmuje im to tylko tydzień. Sprzedażą zajmują się poprzez własną stronę oraz serwis aukcyjny, jako dodatkowy kanał promocyjny.
  6. Tworzenie stron www – na tym można najwięcej zarobić, ale i najwięcej stracić, kiedy okaże się, ze twój klient stał się niewypłacalny lub nierzetelny, a ty zainwestowałeś swój czas, a i niekiedy pieniądze kupując to i owo.
  7. Tworzenie szablonów – możesz tworzyć szablony dla innych, na konkretne zamówienia – współpracując z agencją interaktywną lub sprzedając je w bankach szablonów jak np. Themeforest.
  8. Tworzenie komponentów i modułów – jeśli znasz PHP, MySQL, JS oraz oczywiście HTML/HTML5 – spróbuj „szczęścia” jako twórca komponentu, którym zainteresujesz społeczność Joomla! czy innego CMS, a który ludzie będą chcieli kupić płacąc za niego od $10 do nawet $100. Najlepszym więc rozwiązaniem będzie stworzenie ciekawego komponentu np. rezerwacji, integracji, katalogu czy systemu zakupów grupowych i sprzedawać licencję. Warto oprzeć się na rozwiązaniu, które poprzedni autor porzucił i dalej nie rozwija, a było popularne.

 

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji