Witryny, których płynne i stabilne działanie jest szczególnie ważne, powinny być stale monitorowane. Bez odpowiednich narzędzi może być to trudne i czasochłonne. Z pomocą przychodzi Droptor. Jest to serwis na bieżąco „skanujący” naszą witrynę i wysyłający nam powiadomienia o zauważonych anomaliach. Usługa ciekawa, choć niekompletna.

Ponieważ tylko pierwsza witryna dodana do Droptora jest dożywotnio bezpłatna, postanowiłem dodać tam najważniejszą moją stronę. Po kilku dniach testów mogę stwierdzić, że idea jest fajna, ale całość nie do końca mi się podoba.

Po pierwsze cena 2$ za witrynę miesięcznie – chyba jeszcze nieadekwatna do funkcji jakie w zamian dostajemy. Fajne jest to, że pierwsza witryna jest gratis.

Co dostajemy w ramach usługi:

  • Funkcja powiadamiania o aktualizacjach są do tego moduły (a w D7 jest to chyba nawet standard).
  • Raporty ze zużycia pamięci i czasu generowania poszczególnych stron,
  • Funkcje alertujące o nieudanych logowaniach, trafieniu w 404, nowych użytkownikach i nagłych skokach ruchu na stronie – np. nagła „seria” dodanych postów
  • Listy kontrolne dotyczące:
    • bezpieczeństwa – np. czy są moduły w nieaktualnych wersjach, czy mamy SSL,
    • SEO – czy mamy odpalone odpowiednie moduły
    • Wydajności – czy mamy skonfigurowane cache,

Co zatem mi nie pasuje? Np. to, że serwis będzie zawsze pokazywał naszą strone jako niebezpieczną, jeśli nie skonfigurujemy logowania via SSL, albo nie usuniemy plików README i CHANGELOG. Sama idea nie jest zła, ale powinna być opcja „świadomego” wyłączenia tych ostrzeżeń. Coś w rodzaju „tak, wiem, że nie mam SSLa ale nie chcę być o tym ciągle ostrzegany :)”.

Poza tym system sprawdza tylko obecność poszczególnych ustawień czy modułów, a nie poprawność naszej konfiguracji.

Raporty są naprawdę podstawowe i nie mają szans się równać z np. NewRelic, czy podobnymi narzędziami. Jeśli zechcę sprawdzić wolno wykonujące się strony to instaluję Devel, Profiler, Profiling albo inne podobne z drupal.org.

Brakuje też jakiegoś modułu wykonującego i pilnującego backupy. Jest inna zewnętrzna usługa do tego przeznaczona, ale byłoby fajnie mieć to w jednym panelu.

Mam nadzieję, że Droptor jeszcze się rozwinie i będzie „inteligentniejszy”. Zapowiada się ciekawa usługa, ale jeszcze nie w pełni kompletna.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji