Joomla 3.0 beta 1 – została dziś opublikowana

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Z pewnością wiele osób z utęsknieniem oczekuje kolejnej wersji Joomla 3.0, której premiera stabilnej wersji pojawi się w przeciągu kolejnych tygodni. Dziś opublikowano wersje Beta 1, a więc wersje, która zawiera już wszystkie nowości planowane  w 3.0.

Aby pobrać Joomla 3.0 beta wybierz jedną z paczek-> http://joomlacode.org/gf/project/joomla/frs/?action=FrsReleaseBrowse&frs_package_id=6482

Przy okazji informuje, iż przejście z Joomla 2.5 do 3.0 nie będzie takie proste jak w przypadku Joomla 1.6 do 1.7 czy 2.5. Będziemy tu mieli znowu do czynienia z migracją podobnie jak było z Joomla 1.5 do J1.6. Zapewne zapytasz czemu? Odpowiedź jest prosta, zmian jest (będzie) na tyle dużo, że będzie to wymagało wiele przeróbek począwszy już od szablonu.

Mnie w nadchodzącej wersji najbardziej cieszą trzy rzeczy:

 • Obsługa bazy danych PostgreSQL – nie jesteś już zatem ograniczony do MySQL(i). Pamiętajmy bowiem, że do chwili pojawienia się wersji 5.0 MySQL tak długo PostgreSQL był bardziej zaawansowanym rozwiązaniem, posiadającym o wiele więcej funkcji, których w MySQL, nie było i nie ma niektórych z nich do dziś.
 • Wsparcie dla urządzeń mobilnych – w tym szablon typu responsive dla zaplecza oraz frontendu.
 • Wsparcie dla PHP Memcached – który pozwala podnieść wydajność serwisu poprzez buforowanie pamięci podręcznej. Ten wydajny i skalowalny system ma na celu w celu zredukowania czasu odczytu z bazy danych. Rozwiązanie to jest z powodzeniem stosowane w wielu serwisach takich jak np. digg.

Więcej w oficjalnym komunikacie na stronie projektu Joomla.org : www.joomla.org/announcements/release-news/5460-joomla-3-0-beta1-released.html

 

 • wojtekx

  Mnie tylko zastanawia kiedy w końcu porzucą tego MooToolsa i wezmę się za jQuery… Bo MooTools jest do niczego, zarówno z punktu widzenia developera jak i administratora/webmastera – tylko są z nim problemy wiecznie.

 • Goliaaat

  Mam pytanie w trakcie instalacji wyskakuje mi taki błąd

  Błąd analizy : błąd składni, nieoczekiwany T_CONST w / home/……./public_html/index.php on line 10

  Korzystam z serwerac domeny.pl php

 • Joomla jest na dobrej drodze, z tego co widać tną MT jak się da.

 • yama

  Goliaaat – prawdopodobnie php 5.3 sie klania