Na temat najnowszej wersji Joomla! publikacji jest niewiele. Dlatego spośród kilku obecnych na rynku jeśli miałbym wybrać sięgnął bym właśnie po te ćwiczenia. Książka adresowana jest do szerokiego grona osób, które nie miały nigdy do czynienia z tym CMS, albo do osób, które miały długą przerwę, albo do tej pory korzystały tylko ze starej wersji tego popularnego systemu zarządzania treści.

Książka zawiera wprowadzające rozdziały, z których dowiesz się czym jest Joomla, jak zainstalować ten system oraz zagadnienia związane z podstawą pracy jak dodawać i edytować treść oraz utworzyć menu nawigacyjne. Sposób w jaki jest to napisane bez wątpienia sugeruje, że mamy do czynienia z autorem związanym z Joomla! i branżą internetową od wielu lat, a nie z przypadku jak przypadku innych autorów. Początkowe rozdziały zawierają liczne zrzuty ekranu ułatwiające zrozumienie opisywanych tematów, doceniasz to w szczególności jeśli będziesz czytał niniejszą książkę będąc w podróży lub nie mając laptopa przed oczami. Aczkolwiek wolałbym np. mniej informacji o prostym procesie instalacji a więcej informacji opisujących ewentualne problemy i rozwiązania.

Książka, co prawda, bazuje na  Joomla! 1.6/1.7 – jednakże Joomla! 2.5 będąc bezpośrednim następcą tego CMS,  wprowadziła niewiele zmian stąd też, jeśli ktoś mnie zapyta czy jest aktualna odpowiem: w znacznej większości tak, choć wiadomo nowsza wersja J! wprowadziła kilka udoskonaleń. Do tego chciałoby się dopowiedzieć, że niniejszy podręcznik należy do grupy tych praktycznych. Bystry czytelnik zauważy tu odpowiedzi na liczne pytania, które mogą/mogły Ci się zrodzić pracując z Joomla!  kilka dni lub nawet miesięcy temu. Dowiesz się m.in. gdzie i jak wyszukiwać rozszerzenia lub szablony, aby w pełni spełniały twoje oczekiwania.

Rozdziały od 12 włącznie to już typowe praktyczne zadania, z jakimi spotkasz się pracując jako webmaster, takie jak budowa strony prywatnej, strony firmowej.  Jako nieliczna z książek omawia również kwestie wielojęzyczności czy zarządzania użytkownikami (ACL) w nowej wersji Joomla!. Bardzo dobrze, że autor wspomniał również o kwestiach bezpieczeństwa, wykonywaniu kopii bezpieczeństwa oraz drobnych poradach związanych z optymalizacją pod SEO.

Podsumowując: Moim zdaniem jest to jedna lepszych książek IT, które miałem okazje czytać. Książka powinna być lekturą obowiązkową dla każdego kto zaczyna na poważnie przygodę z tym CMS-em.  Czyta się ją wyśmienicie, a jednocześnie po lekturze inaczej zaczniesz patrzeć, na wydawałoby się skomplikowany, świat systemów zarządzania treścią. Mogę tylko mieć nadzieję, że powstawać będzie więcej literatury pisanej właśnie w tym stylu.

Tytuł: Joomla! Ćwiczenia. Oficjalny podręcznik
Autor: Stephen Burge
Data polskiego wydania: maj 2012
Wydawnictwo: Helion
Stron: 384

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji