Kilku producentów rozszerzeń oraz sam Grupa Robocza Joomla nie próżnowało w tym miesiącu ponieważ przedstawiono kilka aktualizacji. Zacznijmy od najważniejszej, dwa dni temu pojawiła się Joomla 2.5.2 – ponieważ nowy CMS sam nas informuje o tym fakcie, nie uznałem potrzeby pisania o tym w momencie pojawienia się. Tym niemniej, jeśli ktoś nie zaglądał do panelu przypominam, jest to aktualizacja bezpieczeństwa.

Komponent K2 – również doczekał się kolejnej nowej stabilnej wersji 2.5.5 (http://getk2.org). Tym razem oprócz poprawy kilku zauważonych błędów dodano nowe funkcjonalności mające na celu zwiększenie również kompatybilności z J2.5. Ponadto warto wspomnieć o wsparciu dla jUpgrade, dzięki czemu proces migracji z poprzednich wersji Joomla powinien być dużo prostszy. Dodano wsparcie dla Falang z racji, że JoomFish dla J2.5 jeszcze nie jest dostępny. Ponadto wzbogacono Menedżera Mediów z K2 o możliwość zmiany wielkości zdjęć. Twórcy chwalą się, że ich narzędzie może być z powodzeniem używane zamiast standardowego.

JomSocial 2.6 RC2 (jomsocial.com) – to kolejna wersja tego niezwykle popularnego, ale komercyjnego komponentu społecznościowego. Stabilna wersja powinna się pojawić w przeciągu kolejnego tygodnia(?). Skupiono się na poprawieniu nie tylko błędów, ale także rozwijając dostępne narzędzia. Mnie najbardziej przypadły do gustu dwie zmiany: możliwość załączania plików jako załączników wraz z ograniczaniem ich dostępu tylko do np. członków grupy oraz zwiększono kontrolę z poziomu zaplecza, także administrator ma większy wpływ na ilość prezentowanych informacji. Poprawiono także kwestie związane z wyglądem i konfliktami z popularnymi szablonami. Oczywiście aktualnie dostępne spolszczenie, obejmuje również zmiany wprowadzone w tej wersji zarówno od frontu, jak i zaplecza. Dodam także, że testową wersje JomSocial można pobrać bezpłatnie ze strony webdeveloperskiej producenta. Oczywiście wcześniej należy założyć sobie tam konto i dołączyć do odpowiedniej grupy.

Jcomments (www.joomlatune.com) – ten popularny komponent do obsługi komentarzy w Joomla także doczekał się nowej wersji 2.3, oczekiwanej zresztą blisko rok,  w pełni kompatybilny z Joomla 1.7 i Joomla 2.5. Następne aktualizacje mają być wydawane co kilka tygodni, także jest się z czego cieszyć.

W marcu także oficjalnie została uruchomiona strona Fundacji PCJ Otwarte Źródła (fundacja.joomla.pl). Intencją założycieli było stworzyć formalne możliwości wspierania Polskiego Centrum Joomla! we wszystkich działaniach służących promocji i upowszechnianiu w Polsce systemu zarządzania Joomla! oraz otwartego oprogramowania. Dla was najważniejszy może być jednak fakt, iż potwierdzamy Joomla!Day Polska – tym samym, to wydarzenie posiada również swoją stronę www.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji