Wbrew pozorom jest to bardzo proste. To pytanie pojawia się dosyć często i to nie tylko podczas prywatnych zapytań, ale także w przypadku firm, którym ktoś kiedyś zaprojektował szablon i …. nie uwzględnił tak prozaicznego elementu jak możliwość utworzenia rozwijanego menu.

Oczywiście na ogół nikt nie ma czasu na pisanie kodu modułu, który rozbuduje możliwości zwykłego menu. W takich wypadkach należy po prostu sięgnąć po gotowce, czyli moduły którymi będzie można zastąpić standardowe menu (na ogół górne) tym nowym wzbogaconym o nową możliwość.

Z darmowych gotowych rozwiązań rozwijanych menu dla Joomal 1.5, 1.6/1.7  (oraz 2.5) mogę polecić następujące  :

  • RokNavMenu  – sprawdzone rozwiązanie, oferuje również dodawanie własnych parametrów lub opcji do poszczególnych elementów menu.
  • IceMegaMenu  – moim zdaniem ma większe możliwości ponieważ umożliwia również osadzanie modułów w ramach pozycji menu.
  • Maxi Menu CK – rozbudowane menu, kompatybilne z przeglądarkami w iPhone, iPad i Android. Jego możliwości doskonale obrazuje menu górne strony Joomla.org.
  • DJ-Menu – dosyć proste menu suckerfish z wykorzystaniem efektów z biblioteki mootools.

RokNavMenu - domyślny wygląd modułu dla Joomla

Rozbudowane możliwości oferuje moduł Maxi Menu CK

Problemem  pojawi się wtedy, kiedy domyślny wygląd nowego modułu menu odbiega od tego co klient miał wcześniej. Wtedy wykorzystamy fragment   zaoszczędzonego czasu na dopasowaniu rozszerzenia. Czyli na ogół chodzi, aby nowe style CSS wyglądały jak stare, a przy okazji można poprawić to i owo, jeśli pierwotne rozwiązanie szwankowało wizualnie. Skorzystaj np. z Firebuga, aby podejrzeć wykorzystane oryginalnie style CSS.

Proszę pamiętać, także o tym, że używanie menu we flashu jest niedopuszczalne z uwagi na brak dostępności ich na urządzeniach z nagryzionym jabłkiem (taka polityka ów firm).  Po drugie czasami szablon „stary” był tak zrobiony, że potrzebna będzie ingerencja w kod index.php, aby dodać nową pozycje menu. Na szczęście to skrajne przypadki.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji