Jak dodać (zrobić) rozwijane menu do szablonu Joomla?

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Wbrew pozorom jest to bardzo proste. To pytanie pojawia się dosyć często i to nie tylko podczas prywatnych zapytań, ale także w przypadku firm, którym ktoś kiedyś zaprojektował szablon i …. nie uwzględnił tak prozaicznego elementu jak możliwość utworzenia rozwijanego menu.

Oczywiście na ogół nikt nie ma czasu na pisanie kodu modułu, który rozbuduje możliwości zwykłego menu. W takich wypadkach należy po prostu sięgnąć po gotowce, czyli moduły którymi będzie można zastąpić standardowe menu (na ogół górne) tym nowym wzbogaconym o nową możliwość.

Z darmowych gotowych rozwiązań rozwijanych menu dla Joomal 1.5, 1.6/1.7  (oraz 2.5) mogę polecić następujące  :

 • RokNavMenu  – sprawdzone rozwiązanie, oferuje również dodawanie własnych parametrów lub opcji do poszczególnych elementów menu.
 • IceMegaMenu  – moim zdaniem ma większe możliwości ponieważ umożliwia również osadzanie modułów w ramach pozycji menu.
 • Maxi Menu CK – rozbudowane menu, kompatybilne z przeglądarkami w iPhone, iPad i Android. Jego możliwości doskonale obrazuje menu górne strony Joomla.org.
 • DJ-Menu – dosyć proste menu suckerfish z wykorzystaniem efektów z biblioteki mootools.
RokNavMenu - domyślny wygląd modułu dla Joomla
Rozbudowane możliwości oferuje moduł Maxi Menu CK

Problemem  pojawi się wtedy, kiedy domyślny wygląd nowego modułu menu odbiega od tego co klient miał wcześniej. Wtedy wykorzystamy fragment   zaoszczędzonego czasu na dopasowaniu rozszerzenia. Czyli na ogół chodzi, aby nowe style CSS wyglądały jak stare, a przy okazji można poprawić to i owo, jeśli pierwotne rozwiązanie szwankowało wizualnie. Skorzystaj np. z Firebuga, aby podejrzeć wykorzystane oryginalnie style CSS.

Proszę pamiętać, także o tym, że używanie menu we flashu jest niedopuszczalne z uwagi na brak dostępności ich na urządzeniach z nagryzionym jabłkiem (taka polityka ów firm).  Po drugie czasami szablon „stary” był tak zrobiony, że potrzebna będzie ingerencja w kod index.php, aby dodać nową pozycje menu. Na szczęście to skrajne przypadki.

Tags:
 • Paweł

  Pracuję na szablonie Beez_20 i zainstalowałem moduł ARI Ext Menu. Wstawiłem je jako horyzontalne Top-menu i chciałem, aby rozwijało sie w dół – tak jak to na Twoim zdjęciu. Owszem, rozwija się, ale to co się rozwija chowa się pod div contentarea2 – po prostu nie widzać rozwiniętych zakładek.
  Próbowałem z z-index, ale nic mi to nie dało. Instalowałem inne menu i z nim był taki sam problem.
  Czy szablon Beez_20 obsługuje rozwijane menu horyzontalne, bo wyczytałem, że nie każdy szablon to obsługuje…?

  Będę wdzięczny za pomoc.

 • alberrt

  Czy jest jakiś w miarę prosty sposób aby dołączyć ten moduł do własnego szablonu i aby wyświetlał się on prawidłowo? Na standardowych szablonach wygląda wszystko ładnie, natomiast w moim szablonie wszystkie pozycje menu i podmenu jest wyświetlane jedno pod drugim.