Niestety, ale nawet najnowsza wersja Joomla 1.7 nie posiada opcji do zarządzania wersjami (zmianami w treści) artykułów, powoduje, to że wprowadzenie dowolnej poprawki w treści  nadpisuje całkowicie „starą” wersje i nie ma możliwości podglądu lub przywrócenia wersji wcześniejszych. Na ogół tego typu rozwiązania stosuje się rzadko, u nas głównie na potrzeby stron BIP. Co ciekawe tego typu narzędzie jest w standardzie WordPress-a.

Czy zatem Joomla 1.5, oraz Joomla 1.7 miała by być gorsza, na szczęście nie, i dlatego powstały dwa rozszerzenia, które pomogą ci w prowadzeniu rejestru zmian artykułów. Moim zdaniem narzędzie to może pełnić mechanizm dziennika zgodnie z § 16 rozporządzenia w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej:

Simple Content Versioning – dla Joomla

Oba rozwiązania są w pełni darmowe, a ich licencja pozwala na wykorzystanie w administracji publicznej. Jeśli chodzi o funkcjonalność – jest ona bardzo zbliżona. Każde z tych narzędzi ma za zadanie przechowanie zmienionej wersji (po kliknięciu Zapisz) treści udostępnianych informacji.Pamiętaj, aby opublikować dwa dodatki, bez których rozszerzenie nie będzie w pełni funkcjonować.

Aczkolwiek wersja dla J1.5 miała dodatkowo opcje kasowania archiwalnej wersji, którą ewentualnie należało by usunąć, aby nikt nie „marudził”.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji