Jak wiemy w Joomla komponent + moduł wyszukiwania nie ma zbyt wielu opcji konfiguracyjnych. A przecież budując społeczność (także serwis intranetowy) potrzebujemy, aby nasz CMS zyskał na funkcjonalności. Jeśli do obsługi profili wykorzystałeś JomSocial z pewnością wiesz, że wbudowany mechanizm, a szczególnie moduł wyszukiwania (także ten pseudo randkowy) nie zachwyca. Co zatem możemy zrobić, aby temu zaradzić?

Budując ostatnio portal skorzystałem z komercyjnego rozwiązania JomSocial User Search – XiUS (joomlaxi.com), które to daje większe możliwości w określeniu:

  • jakie pola z bazy danych (Joomla, JomSocial czy inne)
  • oraz jaki typ użytkowników
    – może za ich pomocą szukać/filtrować/sortować (patrz zakładka Generate Information).

Oprócz tego można prosto zbudować listę pracowników dowolnego działu firmy lub specjalności etc. A na niej zamieścić informacje z pól JomSocial oraz Joomla (np. email). To jest moim zdaniem druga największa zaleta tego komponentu.

Lista użytkowników (pracowników) wygenerowana za pomocą komponentu XIUS

I faktycznie jest w tym konfigurowaniu wiele radości. Pojawił się jednak jeden zgrzyt. Jeśli ustawiłem pole jako szukalne (ang. Searchable) te pola pozywało nie tylko w komponencie, ale również w module.

Widok komponentu - ustawienie: JoomlaXi User Search » Users - w menu

Ja jednak potrzebowałem, aby moduł (mod_xiussearchpanel) prezentował jedno kryterium wyszukiwania tj. szukaj po imieniu (i/lub) nazwisku (obrazek poniżej).

Po chwili zastanowienia okazało się, że najprościej jest ukryć za pomocą CSS, zbędne moim zdaniem pola. Ponieważ jednak każde pole miało tą samą klasę, musiałem dodać dodatkową dynamiczną. W ten sposób musisz wyedytować plik : modules/mod_xiussearchpanel/tmpl/default.php.

Znajdź linię: <div class=”xiusMod_availablemain”>….
Zmień na:

<?php echo '<div class="xiusMod_availablemain" id="pozycja'.$count.'">'; ?> 

Tym sposobem dodałeś ID  pozycjaNumer dla tego DIV-a, który wyświetla kolejny rząd czyli np. pozycja1, pozycja2, pozycja3. Teraz wyłączając wyświetlanie tego pola za pomocą CSS  – skutecznie ukryjesz te niewygodne pola wyszukiwania  za pomocą styli CSS:

 div#pozycja2 { visibility:hidden; display: none;}

Pamiętaj, że pozycja1 – to pierwsze pole, i tak dalej.

Komponent jest bardzo fajny, choć nie idealny, a to za sprawą tego, że część styli CSS jest wewnątrz plików PHP, na szczęście to wyjątki. Tak samo ręcznie zamieniać przycisk Search na polski odpowiednik Szukaj. Cóż, ale i tak jest lepszy niż domyślne wyszukiwanie wbudowane JomSocial. Co ciekawe komponent może ten mechanizm zastąpić, odpowiednią opcje znajdziesz w Advance Configuration.

p.s.

Jakby ktoś szukał spolszczenia do frontu, proszę o kontakt.

 

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji