Eric Meyer jest znanym na świecie specjalistą od HTML i CSS oraz standardów sieciowych. Zajmuje się tym od 1993 roku, jest autorem jeszcze kilku innych książek o tworzeniu stron internetowych. Zatem z całą pewnością można stwierdzić facet zna się na rzeczy. I to prawda. Pozycja którą miałem przyjemność dziś przeczytać to : „Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych układów stron WWW” – jest ona najnowszą publikacją tego autora na rynku polskim. Traktująca o specyfikacji HTML 5 i CSS 3 z mnóstwem porad, skutecznych metod i praktycznych sztuczek.

Rozumiem chwyt marketingowy wydawnictwa w postaci słowa „podręcznik” w tytule, dla czytelnika jest on jednak mylący, bowiem w oryginalne brzmi on „Profesjonalne techniki tworzenia nowoczesnych layoutów” – który zdecydowanie lepiej odnosi się do zawartości książki. Eric nie omawia bowiem wszystkich elementów CSS , a także technik z ich udziałem, a jedynie te które jego zdaniem są istotne, pokazując także jak historycznie powstały i jak obecnie je uzyskać za pomocą np. CSS3. Dzięki temu opisuje to, co trzeba wiedzieć, by skutecznie się stylami posługiwać.

Książka wydana została w kolorze i to duża zasługa, co prawda nie ma w niej artystycznych zdjęć czy szablonów, które by to wymagały (patrz obrazek poniżej), ale za to milej się czyta widząc barwne przykłady.

Fragment rozdziału III

Po pierwsze jestem bardzo mile zaskoczony, czyta ją się bardzo dobrze i człowiek sam nie wie kiedy,  a 268 stron ma już za sobą. Zdecydowanie polecałbym ją tym wszystkim, którzy swoją przygodę z budowaniem stron rozpoczynają. Czy zatem jest to podręcznik? Z uwagi na kilka fragmentów historycznych po części można go podciągnąć do tej kategorii….  uczniowie  i studenci powinni być zadowoleni z zakupu. Nawet ja się kilku rzeczy z niej dowiedziałem, co mi jakoś umykały podczas pracy.

Po drugie, spodobała mi się okładka , jak i rozdział pierwszy, który wprowadza w narzędzia przydatne w procesie analizy strony internetowej i po części budowy. Zabrakło mi tu tylko opisania choćby kilku edytorów CSS, które pomagają stworzyć arkusz stylu CSS krok po kroku.

Po trzecie, tą książkę należy traktować jako abecadło od którego wszystko się zaczyna. Oczywiście nie wyczerpuje ona w pełni wszystkich zagadnień, czy technik ale daje solidne podstawy do dalszego samorozwoju. Po jej lekturze zrozumiesz kolejne książki w temacie CSS, które wydawnictwo helion ma w swojej ofercie. Moim zdaniem, będzie także pomocna dla tych, którzy chcą zmodyfikować swój szablon dokładając jeden z zaprezentowanych efektów (np. wyskakujące okienka CSS, tworzenie nieregularnych kształtów, zaokrąglanie rogów, sprajty CSS, Sliding Doors, Liquid Bleach), lub po prostu technik.

Polecam, mimo iż do najtańszych nie należy ;)  przy okazji dziękuje wyd. helion za udostępnienie tej jakże cennej lektury.

 

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji