Jedną z bardziej nurtujących kwestii przy budowie niemalże dowolnej strony internetowej przy użyciu CMS-a jest – jaki szablon wybrać. Czym się kierować przy wyborze: ceną lub jej brakiem, kolorami, ilością pozycji modułów czy wyglądem modułów?.

Teraz z perspektywy czasu, trendów i przemyśleń – widzę, że znów powróciła „moda” na „prostotę”. A więc czyste, ale użyteczne layouty. Elementy dekoracyjno-funkcjonalne wykonane tylko za pomocą CSS zastępują ciężką i na ogół zbędną grafikę. Można to dostrzec przeglądając tegoroczne szablony oferowane przez znane firmy web designerskie.

Rodzaj wykorzystanych atrybutów stylów CSS (tło, cienie, kolory, ramki etc.), umiejscowienie najważniejszych elementów (np. modułów), a także sposób łączenia tego w całość mają istotny wpływ na ostateczną formę strony internetowej. Pamiętaj, że wszyscy rozpoznajemy i zwracamy uwagę na drobiazgi, a więc różnice między stroną A a stroną B.
Prostota wcale nie oznacza braku albo ubóstwa funkcji. Nie oznacza też braku dbałości o wygląd. Prostota oznacza jedynie, że wygląd powinien być nierozerwalnie związany z nadanym kształtem oraz że należy zrezygnować ze wszystkich elementów, które nie pasują do kształtu.” – Paul Jacques Grillo (Form, Function and Design)

Pamiętaj, że łatwiej jest dodać kolor lub ramkę niż szukać w kodzie, jak go usunąć lub zmienić. Chyba, że korzystasz z frameworków, które z poziomu panelu pozwalają na proste lub zaawansowane modyfikacje wyglądu. Aczkowiek są też takie szablony, których opanowanie nastręcza trudności, moim zdaniem do tej grupy należy zaliczyć te nowe od RT. Z całą pewnością warto wybrać taki szablon, który oferuje domyślnie przynajmniej 8 pozycji modułów oraz rozwijane menu.

Gavick Financial Business

Gavick - Financial Business

Joomlart - Bistro

Yootheme - Downtown

Rockettheme Modulus

Rockettheme - Modulus

Shape5 - Paradigm Shift

Youjoomla - Youmagazine

Youjoomla - Youmagazine

Joomlajunkie - Emphatic

Joomlajunkie - Emphatic

 

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji