Jeśli nagle, niespodziewanie na stronie głównej waszej instalacji Joomla! pojawił się komunikat „Warning: strtotime() [ function.strtotime]: It is not safe to rely on the system’s timezone settings (…)” – oznacza to, że twój hostingodawca, albo Ty sam przełączyłeś na najnowszą wersje PHP 5.3. Niestety „stare” wersje Joomla! prezentują takie właśnie ostrzeżenie.

Nie masz się jednak czego obawiać, po prostu:

  • PHP 5.3 wymaga ustawienia strefy czasowej w pliku php.ini , czyli dopisz:
date.timezone = "Europe/Warsaw"
  • Jeśli nie masz dostępu do pliku php.ini  (tak też bywa) – wtedy musisz zmodyfikować plik .htaccess – dopisując linijkę: php_value date.timezone Europe/Warsaw
  • Możesz również wyłączyć pokazywanie błędów zarówno z poziomu panelu administracyjnego Joomla! jak i panelu hostingowego lub po prostu korzystając z wpisów w .htaccess (tj. php_flag display_errors off)  lub php.ini (tj. display_errors = off;). Wyłączenie tej opcji zwiększy także bezpieczeństwo twojego CMS, gdyż hacker nie będzie widział komunikatów systemowych o błędach, co może mu z lekka utrudnić zadanie.

Wracając jednak do PHP 5.3 – czy bać się czy nie brać tej migracji, z pewnością prędzej czy później czeka nas wszystkich ta migracja. Z tego co testowałem większość rozszerzeń dla Joomla! 1.5 działa poprawnie, jedyne ewentualne problemy mogą być ze starszymi komponentami sprzed kilku lat, ale myślę że to sporadyczne(?) przypadki.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji