Warning: strtotime() – czyli PHP 5.3 i Joomla!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Jeśli nagle, niespodziewanie na stronie głównej waszej instalacji Joomla! pojawił się komunikat „Warning: strtotime() [ function.strtotime]: It is not safe to rely on the system’s timezone settings (…)” – oznacza to, że twój hostingodawca, albo Ty sam przełączyłeś na najnowszą wersje PHP 5.3. Niestety „stare” wersje Joomla! prezentują takie właśnie ostrzeżenie.

Nie masz się jednak czego obawiać, po prostu:

  • PHP 5.3 wymaga ustawienia strefy czasowej w pliku php.ini , czyli dopisz:
date.timezone = "Europe/Warsaw"
  • Jeśli nie masz dostępu do pliku php.ini  (tak też bywa) – wtedy musisz zmodyfikować plik .htaccess – dopisując linijkę: php_value date.timezone Europe/Warsaw
  • Możesz również wyłączyć pokazywanie błędów zarówno z poziomu panelu administracyjnego Joomla! jak i panelu hostingowego lub po prostu korzystając z wpisów w .htaccess (tj. php_flag display_errors off)  lub php.ini (tj. display_errors = off;). Wyłączenie tej opcji zwiększy także bezpieczeństwo twojego CMS, gdyż hacker nie będzie widział komunikatów systemowych o błędach, co może mu z lekka utrudnić zadanie.

Wracając jednak do PHP 5.3 – czy bać się czy nie brać tej migracji, z pewnością prędzej czy później czeka nas wszystkich ta migracja. Z tego co testowałem większość rozszerzeń dla Joomla! 1.5 działa poprawnie, jedyne ewentualne problemy mogą być ze starszymi komponentami sprzed kilku lat, ale myślę że to sporadyczne(?) przypadki.