Ajax Czat (Chat) pod Joomla!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Jeśli stwierdzisz, że czegoś ci na stronie brakuje, w szczególności w aspekcie komunikacji TY – TWOI KLIENCI – może warto rozejrzeć się za czatem. A więc skryptem (modułem), który umożliwia prowadzenie dyskusji tekstowej w trybie rzeczywistym. Dla CMS Joomla! jest kilka różnych komponentów i modułów, niestety część z nich opada na przedbiegach.
Ponieważ nie każdemu (np. mi) jest na rękę płacić abonament miesięczny w wysokości iluśtam dolarów. Nie mam wpływu na wygląd aplikacji bo jst u nich na serwerze, a ja właśnie jestem z tych co wolą zapłacić i mieć u siebie na serwerze. Zrobiłem rozeznanie i wyszło, że najtańszym i wyglądającym bardzo ciekawie okazało się rozszerzenie X5 Ajax Chat (www.x5soft.com/app/products/ajax-chat). Prezentuje się przyzwoicie, oprócz czatu ma system obsługi wiadomości. Współpracuje z JomSocial w zakresie awatarów.

Oprócz tego bardzo łatwo było go spolszczyć (pl-PL.mod_x5_ajaxchat_rozpakuj).  Fajną rzeczą jest to, że w dyskusji online mogą brać udział zarejestrowani userzy, jak i goście. Jasne szału z ilością funkcji nie ma, ale jak za 20 euro, wygląda i działa bardzo ajaxo-sprawnie. Nie mówiąc już o tym, że są wersje dla Joomla! 1.5 i Joomla! 1.6.

Poniżej zrzut ekranu z wersji angielskiej

Rozszerzenie de facto składa się z komponentu (takie coś mini), oraz niezwykle ważnego modułu, z kilkoma opcjami konfiguracyjnymi.

 

 • davit

  http://extensions.joomla.org/extensions/extension-specific/jomsocial-extensions/13855 a tutaj zupełnie darmowy, jednak do rozmowy tylko ze znajomymi.
  A jeśli chodzi o płatności miesięczne przy tego typu dodatkach, to są one makabrycznie drogie…

 • JLM

  Jak na płatny dodatek prędkość działania pozostawia wiele do życzenia.

 • Zgadzam się z przedmówcą , rzeczywiście sam chat jest dość wolny używałem wersji 1.4 , na dodatek obciąża mocno bazę danych.
  Przy 60 osobach był bark połączenia z bazą.Pewnie na serwerach dedykowanych się sprawdzi ale nie na hostach. Funkcjonalność takie opcje jak wyrzucanie niegrzecznych użytkowników powinno być nawet przy prostych chatach. brak ,
  Chat sam w sobie nie oferuje nic wiele może wygląd, który daje wrażenie na samym początku.Funkcja geolokalizacji też ma wiele do życzenia.
  Oczywiście jest to moja opinia i nikt nie musi się zgadzać. Za to wybrałem inny chat , który zupełnie nie był zintegrowany z joomla i jomsocial.
  Mianowicie można go znaleźć na blueimp.net, ma wszystko co profesjonalny chat, jest bardzo szybki , dzięki dokumentacji oraz sporego forum
  można pobawić się w integracje z joomla i jomsocial. Mi zajęło to nie całe 5 godzin oczywiście jeszcze lekkie poprawki są wymagane(także integracja z jomsocial).Chat jest darmowy.
  O funkcjonalności można poczytać na stronie wyżej wymienionej jest to spora lista(nawet dla wymagających będzie za duża 😉 ). Gdy by ktoś był zainteresowany sprawdzeniem jak działa zapraszam na http://www.window4tv.com
  A jak sam spróbuje swoich sił , chętnie odpowiem na kilka pytań związanych z integracją.
  Pozdrawiam

 • Maciej

  Taki to to nie jest, 40 euro, to jednak spory grosz.