Joomla w nazwie domeny – nie zawsze tak wypada!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Stosunkowo młoda firma w branży szablonów i rozszerzeń JoomlaVision.com ostatnio zmieniła nazwę na ZooTemplate.com. Jak może wiecie licencja na nazwę i logo Joomla! ® należy do Open Source Matters i jest chroniona nie tylko w US, ale i innych krajach. Podczas używania chronionego prawnie znaku towarowego nazwie w adresu URL domeny, z natury narażasz się na ryzyko utraty, ponieważ firma która ma do niego prawo może zakazać ci skutecznie jego używania. Pół biedy jeśli to było na początku twojej działalności, gorzej jeśli już po x latach wyrobiłeś sobie markę etc. a tu puka do ciebie sztab prawników. Stąd też lepiej zmienić nazwę samemu, lub co lepsze nie żerować na cudzym logotypie i nazwie.

  • Jacek

    Nie podoba mi się w ich komponencie to, że zawiera ukryte linki wsteczne do jakichś stron (nie wiem jakich, bo sam fakt mnie odrzucił od instalowania tego). Zresztą z JED im to nawet usunęli http://extensions.joomla.org/extensions/4446/details

  • I pewnie nagrabili sobie m.in. tymi ukrytymi linkami. Nie wierzę, że Open Source Matters zakazuje używania nazwy Joomla! na zasadzie „komu by tu jeszcze zakazać jej używania”. W końcu z drugiej strony powszechność używania tej nazwy ma też jakieś wymierne przełożenie na zwiększanie popularności systemu.

  • Nie podoba mi się w ich komponencie to, że zawiera ukryte linki wsteczne do jakichś stron

  • dodam ze swojego podwórka, że podobnie jest z marką Drupal, której właścicielem jest Dries, lider projektu. Na stronie http://drupal.com/ można sobie przeczytać zasady udzielania licencji na wykorzystanie słowa Drupal we własnych projektach.

  • a w którym? chętnie to sprawdzę i ew. nagłośnie, bo mam wykupione członkostwo.