Z czystej ciekawości przeczytałem fragmenty a resztę po prostu przekartkowałem, mowa o najnowszej książce o Joomla! „The Offical Joomla! Book”, która sygnowana jest jako oficjalny podręcznik o Joomla!. Niestety już spis treści uprzedził mnie co do zawartości, to już wszystko było i jest w innych publikacjach.

Książka liczy ponad 360 stron podzielonych na 12 rozdziałów i 3 dodatki. Autorzy Jennifer Marriott, Elin Waring postawili nacisk głównie na Joomla! 1.5, o 1.6 jest jeden rozdział (!) + dodatek C.  Zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę datę wydania książki (16 grudnia 2010). Książka jest o wszystkim, i za razem o niczym szczegółowym. Niemalże wszystkie zagadnienia zostały potraktowane zbyt ogólnie. Nawet końcowe rozdziały mimo iż z zacięciem praktycznym są słabe. Jeśli ma to być twoja pierwsza książka o Joomla!, to okey, powinna spełnić choć część z twoich oczekiwań, ale jeśli jesteś starym wyjadaczem – odpuść sobie.

Niestety muszę Cię czytelniku rozczarować, tak samo jak i mnie rozczarowali autorzy, jak już to sięgnij tylko po rozdział 12, będący wywiadami z ludźmi z branży. Cala reszta przypomina kopiuj-wklej dokumentacja Joomla, autorzy nawet nie postarali się, aby umieścić w książce tzw. wskazówki (tips & tricks) , czy poruszyć zagadnienia dotyczące kwestii bezpieczeństwa, poczynając już od instalacji.

Przy okazji, książka nie jest tania,  ebooka można już kupić za $33 (w promocji) , papierowa wersja to wydatek rzędu $45 (+ wysyłka), czyli drożej niż inne, lepsze moim zdaniem, książki o tym świetnym CMS które są dostępne na amazon.

Na stronie produktowej – można przeczytać 3 recenzje, 1 niepochlebną, ponoć wersja papierowa ma za małą czcionkę  oraz 2 pochlebne.  Zupełnie nie wiem czym się tutaj zachwycać, co najwyżej okładką. Mimo wszystko czekam na kolejną książkę z tej serii tj. „Joomla! Explained: Your Step-by-Step Guide, Rough Cuts”, która mam nadzieje, będzie bardziej praktyczna.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji