Mój pomysł był taki, aby umożliwić dostęp do strony www (np. intranetu) tylko dla pracowników, którzy znają nazwę użytkownika i hasło, nic więcej, żadnych bez dodatkowych haseł lub sztywnego IP itd.

W Joomla! 1.5  szablony można przypisać tylko do jakiejkolwiek strony przypisanej do pozycji „menu”. MetaTemplate (od metamodpro.com) całkowicie usuwa to ograniczenie, co pozwala przypisać inny szablon do każdej strony, w dowolnym czasie, dla tego, kto, z gdziekolwiek chcesz! Mogę przełączyć szablon dla indywidualnych użytkowników, gości, zalogowanych użytkowników lub grupy użytkowników. Podstawowa wersja MetaTemplate ma mniej możliwości niż Pro, jednak na moje potrzeby wykorzystanie wersji darmowej było wystarczające.

Więc zrobiłem bardzo prosty szablon tylko z jedną pozycją modułu, umieściłem tam moduł BNR Login, który ma proste ulepszenie modułu głównego logowania Joomla. Dodaje opcje, aby włączyć / wyłączyć przypomnienie hasła, przypomnienie nazwę użytkownika i tworzenie powiązań konta. Teraz po jakimś czasie miałem dwa szablony tylko jeden dla strony logowania i główny dla resztę użytkowników. Wszedłem do komponentu MetaTemplate i kliknąłem Rule , aby stworzyć prostą regułę PHP (kod wklejasz pole po lewej stronie):

if ( MM_NOT_LOGGED_IN )
return "start_template";
if ( MM_LOGGED_IN )
return "penguinmail";

I zadziałało,  jeśli ktoś jest niezalogowany zobaczy szablon o nazwie „start_template” z modułem zaloguj się, a jeśli już się zaloguje zobaczy właściwy szablon wypełniony treścią w moim przypadku „penguinmail” – najnowszy szablon od firmy Gavick, który użyłem w najnowszym projekcie. Pamiętaj, aby wpisać prawidłowe nazwy szablonów, gdyż w przeciwnym wypadku reguła może nie zadziałać.

Oczywiście, Joomla! 1.6 jeszcze lepiej będzie nadawała się do rozwiązań intranetowych z uwagi na rozbudowane zarządzanie ACL – uprawnieniami i dostępem do określonych treści na stronie. Ale o tym w następnym odcinku.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji