Miniatury na żądanie – czyli mavik Thumbnails

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Jednym z życzeń większości klientów, jest to aby zdjęcie prezentowane w artykule Joomla! było „małe”, a dopiero po kliknięciu stawało się duże.

Do tego celu wykorzystamy mavik Thumbnails – darmowy dodatek (GPL), spolszczony. Służący do automatycznego tworzenia miniatur zdjęć, które zostały umieszczone w artykułach. Jednocześnie do każdej zmienionej (pomniejszonej) fotografii dodaje link do jej niezmienionej wersji, która w pełnym rozmiarze wyświetlana jest jako półprzezroczysta nakładka na stronę. Możliwe są trzy sposoby prezentacji: Slimbox, Highslide (dla niekomercyjnych stron) lub Joomla Modal.

Miniatura w widoku blogu może służyć także jako link do pełnego artykułu.

Najnowsza wersja wprowadziła kilka ulepszeń m.in. możliwość wyboru do jakich zdjęć mają być tworzone miniatury (z klasą czy bez klasy „class”). Dodatek jest kompatybilny z Mootools 1.1 i 1.2, oraz co ciekawe współpracuje z obiema wersjami Joomla 1.5 oraz 1.6.

Jeśli jednocześnie z tym dodatkiem używasz modułu Q login popup , możesz zauważyć mały zgrzyt, kiedy oba rozszerzenia korzystaja z metody „Joomla modal” w postaci dziwnego rozczłonkowania tła pod obrazkami. Aby to naprawić wystarczy, że utworzysz mały prostokąt biały PNG (np.32x32px)  i podmienisz go z plikiem modułu loginf1.png.

 • Patrycja

  Dziękuje, wykorzystałam to na kilku moich stronach i jest super.

 • Patrycja

  p.s. Dla tych co nie wiedzą, wrzuca się duże zdjęcie i myszką pomniejsza do rozmiaru (małego) docelowego, a miniaturka tworzy się sama.

 • Anonimek

  Co z kompatybilnością z k2? Jest możliwość aby dodatek działał z k2?

 • Andrzej

  Anonimek.
  Używam tego dodatku z K2.
  Nie do końca jest kompatybilny, tzn. nie działa obrazek jako link do artykułu i nie mam dwóch różnych wielkości miniaturek, ale ogólnie działa.
  Według autora tego dodatku bardzo łatwo jest go przerobić tak, aby był w pełni kompatybilny z K2, ale ja nie próbowałem.

 • Tworze tak miniaturki na stronie głównej do artykułów.Ale nie mogę rozwiązać jednego problemu mianowicie jak zrobić później odstęp pomiędzy pomniejszonym zdjęciem a tekstem? bo teraz tekst sie „dotyka”ze zdjęciem , które jest zrobione do lewej strony.

 • cezary

  Hm, jakoś nie mogę skumać tego dodatku z K2…niby kiedy mam zrobić miniaturkę. Dodaje w K2 artykuł, załaczam plik jpg i tyle, moze ktoś mi wytłumaczy gdzie kliknąć, bym mogł z tego dodatku skorzystać 🙂 ??