Drupal 7 gotowy!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Infografika o Drupalu Jakoś tak się złożyło, że na naszym blogu (kojarzonym raczej z Joomla!) nastąpił wysyp wpisów w kategorii „Drupal”. Uwierzcie, próbowałem się jakoś powstrzymać, ale dziś (znów!) nie dam rady, ponieważ…

Get started with Drupal 7

…gotowy i ukończony Drupal 7 opuścił fabrykę!

Czekaliśmy 3 lata, ale wreszcie jest. Na premierę przygotowano specjalną stronę informacyjną, która promuje nowy system.

Wersja stabilna (choć już Rc1-4 były całkiem „pewne”) usuwa kilkadziesiąt drobnych błędów jednak jak uczy historia przed nami (do wydania Drupala Osiem) co najmniej kilkanaście kolejnych „małych” wersji 7.x, wydawanych średnio co kilka tygodni w celu naprawienia luk bezpieczeństwa czy wykrytych przez użytkowników usterek.

Jeśli jeszcze nie wiecie czym różni się Drupal 7 od poprzednika to polecam wpis o wersji Alpha 4, gdzie jest spora lista (dziś jeszcze przejrzę ją i poprawię jeśli coś się zdezaktualizowało).

Wkrótce postaram się przygotować jakieś omówienie nowego interfejsu, być może w postaci kilku pokazów na elimu.pl.

Wiele osób spyta – czy mogę przenosić moje strony na D7? Czy nową stronę opierać o ten właśnie system? Jeśli chcecie zacząć przygodę z Drupalem to jak najbardziej – wersja 7 jest najlepszym wyborem, ponieważ przez najbliższe parę lat to ona będzie najbardziej rozwijana.

Z przenoszeniem stron wstrzymałbym się do momentu kiedy wszystkie moduły, których używacie będą w wersjach co najmniej RC, chyba że świadomie przyjmujecie ryzyko niespodzianek i większej ilości błędów. Sam póki co stare strony utrzymuję na 6 a nowe robię na 7 wersji Drupala.

Krzysiek Palikowski

Ryba w Webie. Uzależniony od sieci, kawy, Drupala, muzyki i pierogów.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - LinkedIn - Google Plus

Tags:
 • Wczoraj skorzystałem z rekomendowanej przez kolegę obniżki i kupiłem książkę „Drupal – poznaj go z każdej strony”. Czy lektura tej książki będzie adekwatna do najnowszej wersji Drupala, czy też trzeba będzie za jej pomocą uczyć się na wersji starszej, by później opanowywać wersję aktualnie wydaną? A może trzeba będzie czekać na zapowiadane tłumaczenie książki o Drupalu w wersji 7, żałując jednocześnie wcześniejszego zakupu?
  Jestem fanem Joomla! i z czystej ciekawości chcę poznać Drupala by móc samemu go ocenić i porównać oba cms-y.
  Pozdrawiam
  Aleksander

 • Patrycja

  Wręcz przeciwnie bardzo nas cieszy, że blog rozwija się również o treści związane z innymi CMS, w tym Drupal. Czy planujesz nową książkę o Drupalu, tak wiem patrząc na to że w lutym będzie innego autora, będzie to trudny wybór.

 • do tej pory używałem Joomli do tworzenia statycznych stron jak to jest z drupalem? Czy możecie zrobić jakieś porównanie z uwzględnieniem dodatków, administracji i ogólnych wrażeń estetycznych (wiem, że dla każdego są różne), ale może jednak byłoby to przydatne porównanie dla osób które korzystały dotychczas z jednego z CMSów Joomli lub Drupala

 • @kuba – ciężko robić porównanie cmsów które mają po kilka tysięcy rozszerzeń, porównywanie gołych wersji też do niczego nie prowadzi (kto ich używa?). Jeśli chodzi o „statyczne” strony (np. wizytówka firmy) to oba systemy sprawdzą się równie dobrze, różnice pojawią się kiedy klient zachce rozszerzyć stronkę o coś w czym jeden z tych CMS jest gorszy/lepszy 🙂

 • @alek – drupal 7 to de facto drupal 6 + CCK + Imagecache + Token + inaczej rozłożony interfejs użytkownika + masa drobniejszych modulików + sporo grubych zmian w „silniku”, niewidocznych dla kogoś, kto nie korzysta z API. Logika działania systemu nie zmieniła się od wersji 5, więc nawet książki do D5 będą pomocne. W mojej książce masz cck i imagecache opisane, Views (które w D7 jest b. podobne) również. Wg mnie nie masz czego żałować, przestawienie się na interfejs D7 zajmie ci raczej niewiele czasu.

 • Piotrek

  Widzę ze rozmowa zeszła jak zwykle na temat książki, co prawda jeszcze jej nie zakupiłem wiec nie wiem co w niej de facto jest. Jesli odpowiesz na 3 moje pytania być może to zrobię. ;D a więc:
  1.Czy warto sie jeszcze pakować w drupala 6 skoro jest już drupal 7 😉
  2.Jak wygląda sprawa kompatybilności szablonów (skorek) pomiędzy tymi wersjami
  3.Czy w twojej książce jest opisane jak budować szablony w oparciu o silnika phpTemplate?

 • @Piotrek Moim zdaniem nadal warto „pakować” się w Drupala 6. Z mojego doświadczenia wynika, że o wiele lepiej jest wybrać moduł, który jest częściej używany niż moduł, który stosuje hiper-super-nową-technologię, ale jest mniej popularny. To samo dotyczy rdzenia Drupala. Jeśli chcesz mieć więcej czasu dla siebie to wybierz D6 ale jeśli lubisz spędzać czas na przeszukiwaniu dokumentacji oraz przyczyn błędów w różnych modułach to wybierz D7. Myślę, że za jakieś 6 miesięcy będzie warto wchodzić w D7 dla projektów komercyjnych.

 • @Piotrek
  1. wg mnie jeśli ktoś ma teraz zacząć to najlepiej od D7,
  2. skóry i moduły do D6 nie są kompatybilne z D6 i odwrotnie. Większość aktywnie rozwijanych mod/skór ma/będzie miało wersję do D6 i D7,
  3. w spisie treści na Helionie wystarczy sprawdzić. Jest rozdział o PHPTemplate, który omawia podstawowe i ciut bardziej zaawansowane zagadnienia.

 • Piotrek

  @Krzysiek
  thx za rzetelną odpowiedz no może nie licząc literówki z D6 ale kto by sie tam czepiał ;p
  2 i 3 pytaniu chodziło mi raczej o to czy przy pomocy twojej książki będzie mi łatwiej wykonać/przerobić skórkę 😉
  tzn. w tej chwili interesuje mnie gdzie mogę znaleźć jakieś kursy, tutoriale o tworzeniu skorek do D7 jeśli twoja książka okaże sie nie wystarczająca 😉

 • Darek

  Cześć mam pytanie odnośnie drupala 7. Co jest nie tak, że obrazki dodawane do treści wpisów w postaci html i cudzysłowiów, nie są wyświetlane po zapisaniu. Bez cudzysłowiów są wyświetlane ale za to nie mogę określać zawartości. Jakaś masakra z tym html w drupalu 7