Niektóre księgarnie i wydawnictwa straszą nas już nieokreśloną podwyższą cen literatury. I faktycznie książki podrożeją, ale dopiero od maja przyszłego roku, jednakże ceny tych wydrukowanych w tym roku nie zmienią się. Do 30 kwietnia 2011 r. zostanie bowiem utrzymany zerowy VAT na książki wydane i przekazane do dystrybucji przed 1 stycznia 2011 r.

Choć pięcioprocentowy VAT na książki jest już przesądzony i będzie obowiązywał od początku 2011 roku, to dopiero dziś pojawi się rozporządzenie Ministerstwa Finansów dotyczące okresu przejściowego. Rostowski zerowym VAT-em chciał objąć jedynie pierwszą dostawę książek w nowym roku. Wszystkie inne, które są magazynowane lub oczekują w hurtowniach, miały być objęte stawką pięcioprocentową. Decyzję tłumaczono oszczędnościami.

– Gdyby okres przejściowy z zerowym VAT-em dotyczył jedynie pierwszej dostawy, w księgarniach zapanowałby chaos i bałagan – mówi Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że okresy przejściowe poparł również szef Zespołu Doradców Strate gicznych Prezesa Rady Ministrów Michał Boni.

Źródło: Metro / Igor Nazaruk

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji