Wydana we wrześniu 2010 książka „Building job sites with Joomla!”  dotyczy w głównej mierze tylko jednego zagadnienia, budowy stron z ofertami pracy.
Przeglądając spis treści widać, że co prawda autor dodał kilka tematów ogólnych np. o SEO, Szablony – ale nie zmienia to faktu, iż jest ona adresowana do bardzo wąskiej grupy odbiorców.
Niestety już pierwszy rozdział bardzo mnie rozczarował, jak zwykle kilkanaście stron jak zainstalować Joomla! oraz … jak zainstalować komercyjny komponent Jobs!. Autor napisał tylko, że jest komercyjny i podał adres strony.  Szkoda, że nie wysilił się, aby podać czemu akurat wybrał to a nie inne rozszerzenie, a przecież jest kilka innych które by sobie również poradziły z tym tematem.
Nie odpowiedział także na kluczowe pytanie, czy aby Joomla! jest najlepszym z możliwych CMS, do budowy tego typu strony.
Tym samym odnoszę wrażenie, że kolejne rozdziały to po prostu reklama i dokumentacja tego komponentu, a nie case study stron, która już na tym komponencie działają.

Także Rozdział 3 dotyczący budowie szablonu, jest dosyć chaotyczny i zdecydowanie za mało praktyczny, wygląda jak przepisana dokumentacja. Jest dużo zbędnych informacji, a nie ma najważniejszego, czym się kierować budując , albo wybierając szablon dla tego typu strony. Także osoby początkujące poczują się niezaspokojone w temacie, lepiej było napisać o estetyce i użyteczności, a w kwestiach technicznych odesłać do innej publikacji. A tak mamy wszystkiego po trochu, zatem nic szczególnego.

Kolejny rozdział o administracji stroną jest dublowaniem informacji z innych książek, dla początkujących. Myślę, że osoba która sięga po ten tytuł zna już podstawy obsługi tego CMS, zatem uzna to za marnowanie papieru.

Ostatni rozdział o SEO – jest także słaby, autor wspomniał tylko o jednym rozszerzeniu, jakby zapominając o innych, moim zdaniem bardziej przydatnych w przypadku administracji Joomla!.

Zabrakło także informacji skąd brać ogłoszenia oraz całej tej otoczki marketingowej i HR. Jednym słowem, jestem rozczarowany. Opis rozszerzenia (2 -3 rozdziały) okey, ale reszta nie przemyślana. Spodziewałem się dużo lepszej książki, ale wybaczam autorowi bo to jego pierwsza.

Przy okazji warto dodać, że wyd. packtpub w swojej ofercie ma już 24 książki o systemie Joomla!, prawda, że jest z czego wybierać.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji