Forum Kunena 1.6 – stabline wydanie

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Wszystkich z pewnością ucieszy fakt, iż komponent forum dla Joomla! Kunena 1.6 jest gotowy. Najnowsze wydanie jest już na tyle stabilne, że zaleca się korzystanie dla celów wszelakich. Sam używałem RC i jestem zadowolony, co prawda spolszczenie miało jeszcze dziury, ale sam silnik forumowy działa(ł) wyśmienicie. Od wydania 1.5 poprawiono ponad 100 różnego rodzaju błędów, dołożono nowe funkcje etc. Aktualizacja jest wskazana, po uprzedniej kopii zapasowej.

Tags:
 • davit

  Problem z Kunena 1.6 to Mootools 1.2 który nie jest obsługiwany w wielu przypadkach przez szablony. Co prawda można wyłączyć Mootools Upgrade w administracji, ale wtedy sama Kunena nie działa jak należy, między innymi brakuje przycisków do formatowania teksów, uśmieszki trzeba wklepywać ręcznie etc. Niestety przed instalacją nie spodziewałem się, że będą takie problemy i Mootools muszę mieć wyłączony, aby w ogóle się moja strona wyświetlała. Czy da się powrócić z 1.6 na 1.5?

 • Randal

  Nie da się wrócić na 1.5 bez straty nowych danych. Kunena 1.6 migruje tabele nadając im nowa strukturę i nowy przedrostek. Przy migracji wstecznej wracasz do starych danych zapisanych w starych tabelach. Więc absolutnie nie wykonywać tego na serwerze produkcyjnym jeśli nie ma się pewności co do tego kroku. Tylko naprawdę badziewne szablony mają problem z obsługą nowych mootools ponieważ posiadają one warstwę kompatybilności z wcześniejszymi wersjami która to większość funkcji nadal podtrzymuje w działaniu z nową wersją.

 • davit

  Osobiście korzystam z tego darmowego szablonu http://www.cloudaccess.net/cloud-base-joomla-template.html i gdy włączam Mootools to szablon nie działa.
  Szablon jest nowy, bardzo fajny i darmowy, nie mogłem nic ciekawszego znaleźć nawet w płatnych wersjach….

 • Również sugerowałbym się przykładem podanym przez davita. Ale jak wiadomo każdy może mieć w tej kwestii swoje podejście do sprawy.

 • Wojtek

  Witam, czy mógłbym prosić o porównanie funkcjonalności różnych komponentów forum pod Joomlę. Co wybrać: Kunena, Agora czy może coś innego?

 • Przyłączam się do głosu Wojtka. Bardzo przydałoby się takie porównanie.

 • Czy mozecie podać link do szablonu w którym Kunena będzie działać poprawnie?

 • @davit: Też korzystam z tego szablonu i postanowiłem zmierzyć się z Kunena. Wyszło tak jak widać, korzystam z Mootools Upgrade (na chwilę obecną front i back ustawione na wersję 1.2). Twórca szablonu informuje, że nie współpracuje on z wersją 1.2 choć jak widać nie jest to do końca prawda. Oczywiście gdybym chciał użyć np. Mega menu może pojawiły by się problemy – ale jest zwolennikiem CSS :> Mały trick, jeśli nie chcesz żeby pojawiało się ostrzeżenie o wersji 1.2 trzeba wyedytować plik templates/cloudbase/js/height.js i zmieniłem sprawdzaną wersję na 1.3 (tak wiem ordynarne… ale komunikat się nie wyświetla 😉