Usuwamy przycisk „Pomoc” z górnego menu Joomla!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Jeśli z jakiś powodów nie chcesz ujawniać nikomu przycisku, jakże czasami przydatnego, Pomoc w panelu administracyjnym Joomla! 1.5 – możesz za pomocą bardzo prostej sztuczki pozbyć się go. Metoda ta jest w zupełności dla laików, nieinwazyjna i zupełnie bezpieczna, czyli nie musisz znać ani PHP, ani JS. Do operacji wystarczy Ci tylko prosty edytor HTML i jeden plik. A kolejna aktualizacja samego silnika Joomla! nic ci nie zepsuje.

rys. panel joomla bez przycisku pomoc

Potrzebujesz tylko plik pl-PL.ini (główny plik tłumaczenia) umiejscowiony w /administrator/language/pl-PL. Odszukujesz linię 292, gdzie powinien być wpis : HELP=Pomoc, usuwasz słowo „Pomoc„. Zapisujesz i kopiujesz na serwer. I tyle. Pozycja z menu znika. Tak więc jest to kolejny sposób na ukrycie, że twój klient obcuje z CMS Joomla!. Przy okazji z tego samego pliku możesz także pousuwać słowo „Joomla!”, albo po prostu zamienić je na słowo „CMS”. Oczywiście zmieniasz tylko te frazy po prawej stronie, czyli po znaku równości „=”.

Tak wiem nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ przycisk Pomoc, a dokładniej sama ikonka koła ratunkowego bez podpisu pojawi się w menu dodatkowym (prawym), ale cóż. Kompromis panowie i panie.

 • Sajmon

  Dopełnieniem usuwania „pomocy” z Joomla! jest ukrycie wyświetlania koła ratunkowego w edycji. Można to zrobić za pomocą prostego zabiegu w pliku CSS.
  Wchodzimy w tempate administratora np.:
  /administrator/templates/khepri/css
  szukamy general.css i na końcu kodu dopisujemy:
  #toolbar-help {display: none;}
  Zapisujemy i sprawa załatwiona 🙂

 • sajmon obrazek z kolem ratunkowym nadal sie wyswietla.

  ktos wie jak zakryc wyskakujace na starcie „Welcome to Joomla!” i pozostale ->Logged in Users ->Popular -> Recent added Articles itd.? czyli praktycznie cala tabelke po prawej stronie poczatkowej strony back-endu.

 • lolas nie wiem jak edytowałeś plik CSS, bo mi wszystko działa. Z tego co widzę po Twojej wypowiedzi to jeszcze błądzisz po omacku po plikach Joomla!
  Watro zainwestować w parę książek o tym CMS w tym autorstwa Pawła. Aby podszkolić się w CSS proponuję lekturę „CSS Kaskadowe arkusze stylów” wydawnictwa O’Reilly.