Ponieważ pracownicy, często podczas wykonywania swoich obowiązków pracowniczych, tworzą różnego rodzaju utwory (np. piszą artykuły, kod źródłowy, czy grafikę) podlegające ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ponieważ prawa autorskie mają duże znaczenie w także w aspekcie finansowym, warto znać zasady rządzące nimi w stosunkach pracowniczych.

Pamiętaj, że pracodawca, którego pracownik stworzył utwór, w wyniku wykonywania swoich obowiązków, nabywa do niego prawa autorskie. Istotne znaczenie ma jednak treść umowy o pracę zawarta z pracownikiem. W tej materii napisałem już kilka słów w jednej ze swoich książek. Ale z racji umów wiążących mnie z wydawnictwem nie mogę zrobić przedruku. Dlatego też odsyłam do treści artykułu Ryszarda Sadlika opublikowanego na łamach Gazety Prawnej w 2009 roku, który na szczęście nic nie stracił ze swojej aktualności. Acz brak mu tylu przykładów co u mnie, hihi.

Konkluzja jest jednak następująca, jeśli jesteś grafikiem – nie dorabiaj sobie w godzinach pracy na służbowym komputerze tworząc logotypy, grafikę użytkową etc.. Jeśli jednak jesteś Project Managerem, możesz – chyba że twój zakres obowiązków to obejmuje. Jednakże nie zachęcam, ani namawiam do pracy w pracy, bo można z hukiem wylecieć. Gorzej niż być się obijał, bo szef nie lubi „konkurencji”.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji