Jeśli chciałbyś, aby twój serwis np. magazyn internetowy zbudowany na Joomla! miał opcje „customizacji”, a więc aby także internauta miał wpływ na to, co widzi na swojej ulubionej  stronie internetowej. Aby mógł rozsuwać i zsuwać moduły, a także zmieniać ich położenie względem pozostałych oraz decydować o ilości prezentowanych newsów. Nie musisz załamywać rąk, ani pytać na forum, ani tym bardziej ściągać z wakacji programisty.

Możesz posłużyć się kilkoma rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Od razu uwaga, wszystkie one są komercyjne, i kosztują od kilku do $99 dolarów.

  • Joomla News Module (joomlavision.com) – stosunkowo tanie rozwiązanie, będące modułem, który zapamiętuje za pomocą plików cookies, status modułu (rozwinięty/zwinięty) oraz ile i z jakiej kategorii ma wyświetlać newsy. Zobacz na demo, zwróć szczególną uwagę na moduły na samym dole te z opcją [Edit].
  • Joomla Drag and Drop 2 (joomplace.com) – zdecydowanie najdroższe rozwiązanie. Komponent powoli na dużo większą swobodę twórczą twoim internautom, tak aby mogli samodzielnie przesuwać moduły oraz wybierać dla nich kolor. Nieco podobny do JN, powiem szczerze, od razu widać kto się kim inspirował. Dlatego jeśli miałbym wybrać wolę dopłacić i wybrać D&D 2 – jest bardziej praktyczny, bowiem możesz jako administrator określić, które moduły (dowolne) mogą mieć takie fajne opcje. Jeśli po obejrzeniu strony demo masz jakieś ciekawe sugestie i spostrzeżenia, co można poprawić – napisz w komentarzu, przekaże do producenta.
  • RokMiniNews – jest najprawdopodobniej pierwowzorem tego typu ajaxowych customizacyjnych modułów. Jako pierwsza zaoferowała je swoim klientom (subskrybentom) firma Rockettheme w szablonach: TerranTribune (2008), Affinity (2009) oraz Mixxmag (2009). Aż szkoda, że z tego zrezygnowali w kolejnych, bieżących projektach.

Przy okazji dzięki dla Elżbiety, że przypomniała mi o w/w temacie.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji