Książka ukazała się kilka dni temu, a ja już mogłem ją przeczytać, dzięki uprzejmości wydawnictwa Packt. Tak, jak już wcześniej pisałem bardzo spodobała mi się koncepcja książki, podejście praktycznie. Jej autor Timi Ogunjobi, jest już doświadczonym pisarzem, może się bowiem pochwalić kilkoma publikacjami w tym zarówno o Joomla!, jak i Drupal-u. Pracuje zawodowo w branży więc zna typowe zapotrzebowania klientów. Wróćmy jednak do książki, zawiera ona 11 rozdziałów. Pierwszy został poświęcony zagadnieniom wstępnym, tak więc nawet osoba, która nie miała wcześniej do czynienia z Joomla! odnajdzie się w niniejszej książce. Przy okazji warto zwrócić uwagę, iż z powodu jej objętości nie obejmuje ona zagadnień szablonów, tak więc wszystkie przykłady opierają się na domyślnych motywach graficznych lub innych gotowych.Autor skupił się na funkcjonalnościach, a więc każdy rozdział pokazuje jak użyć te popularne, również te wbudowane w system. Czytając kolejne rozdziały dowiesz się jak zbudować: stronę firmową (rozdz 2), stronę klubową (rozdz 3), magazyn internetowy (rozdz 4), strona o wydarzeniach (rozdz 5), serwis społecznościowy (rozdz 6), sklep (rozdz 7), katalog nieruchomości (rozdz 8), strona galeria zdjęć (rozdz 9), Google maps (rozdz 10)  oraz strona korzystająca z RSS, czyli samo uzupełniająca się (rozdz 11).

Swoją opinię oprę na kilku rozdziałach, które dokładnie przeanalizowałem. Bez wątpienia widać, że książka jest dla początkujących adeptów tego CMS-a. Ja, doświadczony użytkownik Joomla! czuje niedosyt. W przypadku Magazynu internetowego – przydatne wskazówki, ale zdecydowanie za mało (a dokładnie brak!) opisanych modułów, które upraszczają budowę tego typu strony. Zabrakło też opisania komponentów korzystających z odrębnego CCK np. K2. Katalog powiedzmy nieruchomości, autor opisał Sobi2, duży plus. Ogólnie, krótko i treściwie, ale momentami za mało przydatnych wskazówek. Lepiej było zmniejszyć książkę o rozdział wstępny, albo powiększyć o kilkanaście stron i dokładniej opisać kilka zagadnień, łącznie np. z sugestią co do wyboru dodatkowych rozszerzeń.
Czy zatem warto nabyć niniejszą książkę? Tak, duża ilość zrzutów ekranów pomaga, jednak polski czytelnik jest bardziej wymagający, ale początkujący będą zadowoleni. Śmiało mógłbym polecić niniejszą książkę, jako pierwszą (lub drugą) dla osób zaczynających przygodę z systemem Joomla! 1.5. Cena książki, normalna to $31.99 – aktualnie jest w promocji  $27.19  (oszczędzasz 15%).

Moja ocena: 3+/4  (głównie za pomysł)

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji