Dzięki uprzejmości Marka Wojtaszka, udostępniamy jego wpis dotyczący w/w zagadnienia. Co ciekawe, Marek jest także autorem spolszczenia wersji 1.4.7. Teraz tłumaczy resztę komponentów. Jak podkreśla, cały pakiet załatwia praktycznie większość aspektów pracy z portalem w Joomla! 1.5.Mighty Resources to CCK (Content Construction Kit) dla Joomla! produkowany przez firmę MightyExtensions (www.mightyextensions.com). Pierwsza nazwa firmy to JoomSuite. Robi to kilku programistów w Kirgistanie a – jako że cały zachodni świat właściwie nie ma bladego pojęcia gdzie jest Kirgistan, nie mówiąc o tym by znali sytuację w tym kraju. Niestety, firma ma kiepską prasę w społeczności Joomla! – bo serwer ciągle pada, bo nie ma supportu, bo support marny etc. To takie moje spostrzeżenie na początek – niekoniecznie obiektywne. Mi na razie pasują, ale zdaję sobie sprawę, że jak pada serwer to niekoniecznie dlatego że kiepsko sobie radzą.

Firma robi nie tylko komponent Resources (ostatnio wyszła wersja 1.5). Reszta komponentów to:

 • Mighty Assistant – komponent do instalacji reszty komponentów MightyExtensions,
 • Mighty Touch – taki JoomSocial, ale „lepszy” bo zintegrowany z resztą,
 • Mighty Commerce – sklep ale inaczej,
 • Mighty Membership – subskrypcja planów członkowskich na stronie,
 • Mighty Analytics – świetne statystyki,
 • Mighty Registration – rejestracja i rozszerzone zarządzanie userami (avatary, własne pola itd),
 • Mighty Defender – firewall dla J! przeciwko madafakahakierom,
 • Mighty Permission – ich wersja ACL,
 • Mighty Invoice – prosta księgowość,
 • Mighty Message – system prywatnych wiadomości,
 • Mighty MassMail – newsletter,
 • Mighty File Manager – menadżer plików.

Wszystkie komponenty są ze sobą ściśle zintegrowane. Resources ma do tego rewelacyjny system filtrowania i sortowania wg dowolnego pola z szablonu. Nie ma tego ani w K2 ani w Flexi ani w ZOO, a w JSeblod jest dopiero implementowane. W wersji 1.5 dodano tagi i narzędzia dla administratora: czyszczenie cache, poprawa przeliczania w bazie danych, archiwizator i Pack – czyli pakujesz cały instalator razem z baza, aby przenieść go w inne miejsce.

Sklep – Commerce – działa tak: w dowolnej sekcji Resources włączasz opcję, że sekcja jest katalogiem sklepu i do każdego artykułu w tej kategorii przypisujesz cenę, rodzaj (artykuł na półce, plik do ściągnięcia, zdjęcie itd…), różne podtypy (np. kolory) i masz sklep. Do rachunkowości służy komponent Invoice.

Na razie rozgryzłem wstępnie Resources i zaczynam zabawę z Touch.

Są to dobre komponenty dla polskich Joomlowców – jeśli nie chce się tylko klikać, ale łapie się trochę w kodzie i chce się czegoś nauczyć to nawet dla takiego lajkonika jak ja są to fajne komponenty. Są oczywiście na MVC więc można dowolnie sobie szablonować wygląd każdej strony tworzonej przez komponenty. Nie umiem się rozpisywać, najlepiej sprawdzić samemu – dla mnie to świetne narzędzia. Cały, rozbudowany pakiet kosztuje jednak ponad 300 euro. Można kupować także na sztuki, ceny od 29 euro. Na szczęście, darmowe są: Resources w podstawowej wersji, Message, Permission, Analytics, Assistant, File Manager. Ale nawet na darmowych resources da sie duuużo zrobić. Polecam!
p.s.
Od siebie, PF, dodam iż 2 lata temu kupiłem Mighty Registration – i już wtedy spełniał moje oczekiwania. Co się tyczy komponentu społecznościowego w kilku słowach opisałem go na stronach 106-107 książki: Serwisy społecznościowe. Budowa, administracja i (…)

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji