Dziś podzielę się z Wami krótkim materiałem wywiadowczym zebranym przez nasze służby drupalowywiadowcze. Sebastian Starzyński zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań, dotyczących wdrożenia dosyć ciekawej i nieszablonowej strony opartej o Drupala – Neolink.pl.

Na pierwszy rzut oka portal wygląda trochę jakby był klonem Naszej Klasy zmieszanym z Goldenline, ale nawet jeśli trochę tak jest to zaciekawiło mnie jak taki serwis robi się na Drupalu. Poza tym po zapisaniu się i przejrzeniu opcji odniosłem wrażenie, że twórcy mają kilka ciekawych pomysłów zarówno na funkcje (np. system zainteresowań czy wiele poziomów prywatności) jak i dość przejrzysty interfejs (co nie zawsze jest oczywiste w projektach opartych o Drupala).

Z ciekawości napisałem więc do Sebastiana i zadałem mu kilka pytań na start. Jeśli wymyślę (z Waszą pomocą) następne, to może uda się go namówić na dalsze zwierzenia. Poniżej treść miniwywiadu:

Krzysiek  Palikowski: dlaczego akurat drupal?

Sebastian Starzyński: To był nasz pierwszy projekt www na taką dużą skalę (wcześniej zajmowałem się biznesami nie webowymi), zatem rozmawialiśmy z różnymi firmami, pracującymi w różnych technologiach. Firma pracująca na Drupalu (Meant4) przekonała nas do idei platformy – nadal uważam, że Drupal to wspaniałe przedsięwzięcie i pozostałe projekty (np. naszradny.pl – rusza za jakieś 3 tygodnie, czy też prostsze typu promo-plan.com) również robimy w tym środowisku.


KP: jakie spotkały was nieprzewidziane trudności podczas tworzenia neolinka, juz po decyzji że będzie na drupalu?


SS: Pisanie własnych modułów ich modyfikowanie i testowanie było bardzo długotrwałe. Teraz mając większe doświadczenie w zlecaniu prac trwa to krócej, ale tak jak przy wielu przedsięwzięciach informatycznych nie obywa się bez poślizgów.

KP: ile funkcji dostaliście 'z pudełka’ a ile było 'dorabianych’ i może jakieś przykłady
SS: Cały portal opiera się na module Organic groups (wersja Drupala 5 – jeszcze nie robiliśmy migracji do 6), ale są moduły zrobione na potrzeby portali takie jak: zarządzania prywatnością, zainteresowania, e-dyski, komunikator tekstowy (w Drupalu 5 nie ma dobrego komunikatora, więc trzeba było takowy zrobić, teraz pracujemy na newsfeedem). Moim zdaniem bardzo ciekawe są e-dysk, dlatego napiszę o nich nieco więcej. Moduł wymyślony od podstaw i napisany od zera – wdrożenie zajęło w sumie ok. 140 roboczogodzin. Pierwsze wykorzystanie E-dyski zrobiliśmy przy współpracy ze Stowarzyszeniem Studentów BEST– do założonego zdarzenia o nazwie Karnavaili (bal karnawałowy studentów na Politechnice Warszawskiej www.neolink.pl/karnavauli – bal VI) zafundowaliśmy e-dysk o pojemności 2 GB. Zostały tam zgrane zdjęcia w pełnej rozdzielczości z balu. Zdjęcia może przeglądać każdy kto zapisał się do zdarzenia. Można przeglądać miniaturki lub po kliknięciu na miniaturkę pojawia się większa wersja (do podglądu) – działa to naprawdę szybko. Wybrane zdjęcia można zapisać na dysku (szybkości decyduje łącze użytkownika). Na E-dysku można tworzyć katalogi i zapisywać też pliki innego typu. Będzie dodana jeszcze jedna funkcjonalność – zapisywani kilku plików naraz (obecnie zapisuje się pliki pojedynczo). Jeśli ktoś założy zdarzenie prywatne to do zapisanych na nim zdjęć/plików dostęp będą miały wyłącznie osoby, które zaprosił moderator – dla przykładu w celu wymiany zdjęć w wysokiej rozdzielczości po wspólnym wyjeździe. E-dyski są pierwszą „płatną usługą w portalu – koszt 20 MB na jeden dzień kosztuje 1 punkt (można wykupić dowolna przestrzeń na dowolny czas – jest to bardzo elastyczny system). Punkty zdobywa się za aktywność (zapraszanie znajomych do portalu), ale niebawem punkty będzie można kupić za gotówkę (1 punkt = 1 grosz).

KP: Czy na horyzoncie widzicie jakieś trudności które wynikają z wybranej technologii – np. wydajność, nieprzewidziane koszty, brak w funkcjach itd.
SS: Podstawowa trudność to planowane przejście na Drupala 6 – mamy sporo modułów napisanych, lub zmienionych. To będzie spore wyzwanie. A zanim zaczniemy migrację jeszcze kilka modułów musimy wprowadzić w ramach projektu unijnego.

KP: Cco byście teraz zrobili inaczej? czy wybralibyście inny system? może inną architekturę?
SS: System byłby Drupal ale 6 a nie 5. Jak zaczynaliśmy prace Drupal 6 dopiero wchodził i stąd decyzja o zastosowaniu Drupala 5. Z perspektywy czasu lepiej było poczekać nawet 2-3 miesiące na moduły podstawowe i zacząć pracę w nowym Drupalu.

KP: Czym was drupal mile zaskoczył/rozczarował?
SS: Neolink, jest w miarę złożona aplikacją, dlatego nie możemy implementować modułów w taki szybki sposób jak to się robi na prostszych stronach. Natomiast czas potrzebny na wdrażanie gotowych modułów jest i tak bardzo krótki. Ale to nie jest zaskoczenie tylko tego się spodziewaliśmy. Dodatkowy benefit jest taki, że prace zaczynamy od poszukiwania gotowych modułów i na ich podstawie przygotowujemy specyfikację modułu docelowego w Neolink – nie trzeba wymyślać wszystkiego od początku.

KP: jakie macie podstawowe statystyki – UU/Odsłon dziennie?
SS: Portal zaczął działalność pod koniec 2009 i na razie mamy ok. 3000 użytkowników, 30-60 tys. odsłon miesięcznie, średni czas na stronie ok. 15 minut. W kwietniu, po „otwarciu portalu” i wprowadzeniu newsfeeda zaczynamy działania marketingowe. Jednym z elementów, które będziemy promować będą wspomniane e-dyski.

KP: jaki zestaw napędza witrynę – hosting, vps, dedyk, jakie parametry?
SS: Kupujemy usługę serwera dedykowanego w OVH. Jest to jeden silny serwer bazodanowy + backup. W przyszłości przy większym ruchu będziemy strukturę rozwijać o serwery webowe i inne serwery „tematyczne” np. serwery na e-dyski.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji