dokument-teczkaW dzisiejszych czasach umieszczanie różnego typu dokumentów (plików) na stronie firmowej to już niemalże codzienność, chciało by się standard. Oczywiście także tu panują pewne niepisane zasady o czym później. W dzisiejszym odcinku zajmiemy się prostymi, a jakże, sposobami na dodawanie plików do zawartości artykułów w Joomla!. Wiem, że na ten temat kilka osób czeka, dlatego postanowiłem go napisać dziś.1) Najprostszą jest wczytanie pliku przez Witryna -> Media, skopiowanie ścieżki i dodanie typowego odnośnika do określonej nazwy. Ale dla typowej pani Irenki, może to być trudne?

2) Można skorzystać z rozszerzenia – płatnego dodatku do popularnego edytora JCE, chodzi mianowicie o plik jce_filemanager_xx.zip. Dzięki tej inwestycji zyskujemy dodatkowy menedżer plików, który idealne nadaje się do dodania plików. Co ciekawe automatycznie może wstawiać nazwę pliku, rozmiar oraz stosowną ikonę. Patrz rysunek (fragment okna)

jce_file

3) Innym zestawem, tym razem darmowym będzie darmowy Attachments for content articles. Jest to komponent + 3 dodatki, które należy zainstalować w następującej kolejności:  attachments_plugin.zip, add_attachment_btn_plugin.zip, attachments_search.zip, a na samym końcu attachments_component.zip. Pamiętaj, aby opublikować wszystkie dodatki, następnie możesz przejść do komponentu (to ten z ikoną spinacza biurowego).  Pliki możesz dodawać tylko do istniejących artykułów. A po dodaniu wygląda to mniej więcej tak:

demoW internecie odnajdziesz także spolszczenie, którego pliki językowe należy ręcznie skopiować. Jak widzisz na rysunku jest 5 pól: Nazwa pliku, opis, rozmiar i data ostatniej zmiany. Oczywiście nie wszystkie te pola muszą być widoczne, od tego jest opcja Parametry, która służy do ustawień komponentu. Uwaga! Możesz dodawać jedynie takie pliki i takiej wielkości na jakie zezwala Joomla! i oczywiście twój hosting. Przy okazji, jako ciekawostkę dodam, iż dodawanie plików może odbywać się za pośrednictwem menedżera komponentu, jak i dodatkowego przycisku w dolnej części edytora artykułu, obok przycisku Więcej…”

4) Jasne, że są, ale głównie związane są z innymi edytorami WYSIWYG, które szczególnie te komercyjne mają bardzo przyjazne i proste w obsłudze „dodawacze” plików do treści artykułu.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji