Niektórych klientów, jak i mojego szefa co by tu mówić – zniesmacza. Tak, także mnie się nie podoba, a szczególnie to, iż nie mamy zbyt dużego wpływu na ekran wynikowy. Dla tych, którzy się zgubili, już tłumaczę chodzi o standardowy moduł (mod_search), który możemy umieścić w dowolnej dostępnej pozycji. Jego wygląd owszem, tu przydaje się znajomość CSS i edycja m.in.  .search {  }, ale co z resztą, czyli „koszmarnym” dla niektórych ekranem wynikowym. Opcje „Artykuły [] Zasoby [] Kontakty [] Kategorie [] Sekcje [] Kanały informacyjne ” – akurat te elementy można jeszcze wyłączyć, ale co z resztą.

Ja rozumiem, intencją programistów było zrobienie uniwersalnego modułu i komponentu wyszukującego, ale … nie lubię jak się przesadza z ilością opcji, z których korzysta może 3%  użytkowników?

Postanowiłem coś z tym zrobić, oczywiście nie będę pisał rzewnych e-maili do joomla.org, spróbowałem nieco metod „partyzanckich”, jak i innych.  Po wyłączeniu Zasoby, Kontakty etc… w Rozszerzenia – Dodatki – nadal zostało mi pole Szukaj tylko …. no właśnie, głupio, prawda. Oczywiście w pliku językowym (pl-PL.mod_search.ini) można wykasować zawartość linii 22 (SEARCH ONLY=Szukaj tylko), ale metoda ta jest zbyt prymitywna. Odnajdź zatem plik: components/com_search/views/search/view.html.php i jeśli potrafisz zmień go.

Można skorzystać, jak zawsze, z różnego rodzajów rozszerzeń, które modyfikują wynik wyszukiwania, prezentując go w „ładniejszy” wynik:

  • Recly! Site Search (komercyjny) – styl rodem z pierwszych wersji google, bardzo oszczędny;
  • Advanced Search (komercyjny) – rozbudowane opcje, nieco przekombinowany;
  • YOOsearch (komercyjny) – moduł oparty o Ajax’owe pokazywanie wyników wyszukiwania, instalacja dosyć prosta (skopiuj kilka plików + zainstaluj moduł), za pomocą CSS możemy zmienić wygląd. Z kolei panel konfiguracyjny modułu przyda się, aby dodać parę dodatkowych informacji do rozwijanego okna;
  • PixSearch Ajax Search (darmowy) – aby pobrać wymagana jest darmowa rejestracja, również zbudowany na Ajax algorytm pokazywania wyników wyszukiwania. Na plus należny zaliczyć rozbudowane okno konfiguracyjne modułu. Moduł działa naprawdę szybko i sprawnie.
  • SikBox (darmowy) – moduł zbudowany w oparciu o Ajax, moduł składa się z dosłownie 2 plików w środku, co wydało mi się dziwne i rzeczywiście nie działa on samodzielnie, ponieważ korzysta z silnika ze strony „matki”: sikbox.com/magic.js , dlatego też na mojej stronie testowej nie ma wyników? Nie mam pojęcia jak to działa, ale u mnie – jest pozycja skreślona! Co jednak ciekawe jego wygląd uzależniony jest wybrania jednej z 6 skórek (np. na wzór Google Chrome).
  • RokAjaxSearch (komercyjny) – najnowsze „dziecko” RocketTheme dołączone było do lutowego szablonu Akiraka Essentials oraz marcowego szablonu Meridian. Moim „na gorąco” zdaniem prezentuje się i działa wyśmienicie. Moduł swoje działanie opiera na bibliotekach javascript, Mootools.

/ostatnia aktualizacja z dnia 1-03-2009/

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji