typografia-joomlaTypografia to sztuka tworzenia łatwego w odbiorze przekazu wzrokowego, którego podstawowym celem jest komunikacja. Uogólniając występujące definicje, typografię należy rozumieć jako umiejętność doboru kroju, rozmiaru i kolorystyki czcionek do zamieszczanych na stronie tekstów, aby ich forma zapewniała czytelność prezentowanych treści. Joomla! posiada wiele dodatków, które typografię wspierają, a w szczególności pozwalają używać własne fonty.

  • JsIFR3 (club.freakedout.de/jsifr3-and-jsifr3-pro.html) — niezwykle przydatny dodatek jeśli chcesz skorzystać w Joomla! 1.5 z flashowych fontów. Istnieje ponad 14 różnych ustawień wtyczki, które można modyfikować w panelu administracyjnym CMS, na przykład kolory, rozmiar, grubość itp. Aż 11 fontów jest domyślnie wbudowanych i z pośród nich możesz wybierać swój typ, niestety bez polskich liter.
  • Phoca Font (www.phoca.cz), który to zadanie także upraszcza. Chcąc skorzystać z tego rozwiązania należy zainstalować dodatek oraz komponent. Komponent zgodnie z założeniami CSS 3, obsługuje następujące rozszerzenia fontów .ttf oraz .otf.  Domyślnie zaraz po instalacji komponentu, Phoca Font w swoich zasobach nie ma żadnego fontu do wybrania. Stąd też należy odpowiedni zestaw pobrać i wczytać, korzystając z wewnętrznego instalatora, który zobaczysz klikając na ikonę Fonts.

Niniejszy tekst jest fragmentem z cyklu, który będziemy na łamach bloga omawiać.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji