Myślicie, że temat Drupala na blogu Elimu został zamknięty? Nic bardziej mylnego! Ja nadal bardzo mu kibicuję. Choć faktycznie ostatnio nieco z boku (albo i tyłu). Wszystkie nowe strony robię od około 10 lat na WordPress, co nie zmienia faktu, że ciągle obserwuję scenę systemów klasy CMS czy CMF (F od Framework) jak wolą nazywać swojego pupilka Drupalowcy.

Nadszedł dzień premiery wersji 10 systemu Drupal. Czy niesie ona dużo zmian? Owszem, choć oczywiście nie tyle co sławetna ósemka, która wywróciła stolik i postawiła świat części twórców stron na głowie (a innej części – w końcu na nogach).

Co nowego w Drupal 10?

Dziesiątka zawiera całkiem sporo „dużych” aktualizacji komponentów zewnętrznych – takich jak Symphony 6 czy CKEditor 5. Ma też nowe domyślne szablony na front i zaplecze – Olivero i Claro (szczegóły w tym wpisie). Szczególnie interesujący dla niektórych będzie fakt, że skórka Olivero obiecuje zgodność z WGAG na poziomie AA.

Oficjalna skórka wbudowana w Drupal 10 - Olivero
Oficjalna skórka wbudowana w Drupal 10 – Olivero – zaraz po instalacji

Co jeszcze w dyszce? Dostarcza nowy pomysł na rozbudowę stron gotowe zestawy funkcji – nazwane dystrybucjami i przepisami (distributions and recipes). Tworzenie nowych szablonów startowych (do budowy skórek) też ma być wygodniejsze i prostsze. Kolejne funkcje, które mają lada moment wejść do Drupal 10 (szczegóły tu) to przeglądarka projektów i automatyczne ich instalowanie oraz aktualizowanie. Coś co od wielu lat ma WordPress w końcu zawita do Drupala. Podobno będzie nawet współpracować ze stronami do tej pory zarządzanymi przez composera…

Krótko mówiąc – obietnic sporo, oczekiwania ogromne i… tylko siódemki (niektórym) nadal szkoda :).

Kompleksowy opis tego co niesie numer 10 znajdziecie na oficjalnej stronie – https://www.drupal.org/about/10.

Imprezki z okazji wydania Drupal 10

Chcecie uczcić z kimś to niszowe wydarzenie? Nic prostszego. Znajdźcie najbliższą imprezę na Drupal Events albo dodajcie własną i czekajcie na gości! Jest też jakaś oficjalna imprezka światowa na https://www.drupal10party.com/.

Mapka imprez z okazji wydania Drupal 10

Zacznij budować na Drupal 10

To co, kiedy stawiacie pierwszą stronę? Jeśli chcecie tylko demo do zabawy to zawsze można użyć starego dobrego https://simplytest.me/.

zrzut ekranu z simplytest.me gdzie można odpalić Drupal 10 bez stawiania go na swoim serwerze
chcesz pobawić się Drupal 10 bez instalowania na własnym serwerze? Uzyj simplytest.me!

Pobrać najnowszą wersję (jak już się ukaże) można oczywiście stąd: https://www.drupal.org/download

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji