A więc potrzebujesz tani VPS do prostych zadań ale wszystko jest za drogie? Mam coś dokładnie dla Ciebie!

Chcę gorąco polecić Ci sztandarowy projekt Jakuba Unknow Mrugalskiego*, jakim jest Mikr.us (link afiliacyjny). Co to takiego?

W wielkim skrócie – jest to cały ekosystem bardzo (ale to bardzo) tanich usług zbudowanych wokół oferty słabych VPS i kilkunastu „dodatków”. Słabe VPS – brzmi… słabo, co nie? Ma to jednak sens, uwierzcie. Obecnie wydałem u Jakuba jakieś 160zł. W tej cenie mam dostęp na ROK do następujących narzędzi:

  • VPS (z kontem root). Idealny do nauki Linuksa, testowania skryptów, ustawiania zadań wykonywanych cyklicznie (kupiłem go z zamysłem zbudowania systemu backupowego dla stron moich i klientów) czy pod mało wymagające aplikacje/serwery. Wszystko to od 35zł ROCZNIE (wersja 1.0) za bardzo podstawowy setup (idealny do nauki) czyli niecałe 0,5GB RAM. Najdroższy serwer to już 4GB RAM w cenie 200zł ROCZNIE. Ja mam taki za 75zł z 1GB RAM.
  • dodatkowe usługi dokupowane do VPS to między innymi:
    • miejsce na pliki, czyli storage widoczny jako katalog na w/w serwerze – 50GB miejsca za 30zł ROCZNIE – idealny np. na jakieś backupy właśnie (u mnie będzie to taka „poczekalnia” przed pchnięciem dalej, np. do Amazon S3 albo inny „nieskończony” storage),
    • dedykowana instancja N8N (512MB RAM) – potężnego narzędzia do automatyzacji, z pomocą którego zbudujesz przepływy (workflow) integrujące różne aplikacje i automatyzujące ich działanie. Coś jakby Twoje własne Make, Zapier czy IFTTT. 35zł ROCZNIE i bawisz się ile chcesz (bez limitu przepływów czy uruchomień, jedyny limit to RAM).
    • konto na współdzielonej instancji NextCloud – 50GB za 60zł (jest też o połowę tańsza i mniejsza opcja)
    • dokupienie lub włączenie za darmo (czy na żądanie) kilku dodatkowych usług współdzielonych – takich jak bazy danych, coś rodzaju reverse-proxy do wystawiania stron www, chwilowe dopalenie serwera (wdzięcznie nazwane Amfetamina) i inne.

Kupując VPS na mikr.us masz jeszcze jedną wazną rzecz. Dostęp do grupy wsparcia na FB, gdzie udzielają się nie tylko administratorzy mikr.us ale też bardziej i mniej doświadczeni użytkownicy. Dawno nie byłem na grupie gdzie kultura wzajemnej pomocy byłaby tak silnie zakorzeniona. Co najlepsze – nie trzeba być klientem aby tam szukać pomocy (lub jej udzielać). Na grupie znajdziecie sporo materiałów szkoleniowych i poradników – jak używać całego mikr.usowego ekosystemu, ale też jak jest on zbudowany. Naprawdę sporo ciekawych sztuczek i sposobów na automatyzację (której Unknow jest fanem) można tam poznać.

Właśnie ten Nextcloud – wprowadzony kilka dni temu – spowodował, że po prostu musiałem napisać o całym Mikr.us. Nawet jeśli nie potrzebujesz VPS to 50GB mijesca na NextCloud za 60zł rocznie jest ofertą miażdżącą inne podobne na rynku. NextCloud wyrasta na lidera tego typu narzędzi i funkcjami niewiele odbiega od takich usług jak Dropbox, Google Drive, One Drive i podobne. 60zł rocznie to tyle ile zapłacisz za miesiąc-dwa u innych dostawców.

Podsumowując – gorąco polecam zapoznać się z ofertą Mikr.us i jego twórcami. Solidna porcja praktycznej wiedzy i niesamowicie tanich a przydanych usług czeka!

* Poczynania Jakuba 'unknow’ Mrugalskiego obserwuję (z uznaniem) od kilku już lat. Identyfikuję się z jego podejściem do dzielenia się wiedzą. Jego filmy to wzorowy przykład jak przystępnie opowiadać o technologiach. Jego zestawienia linków to również kopalnia ciekawostek. Polecam zapoznać się z jego Patronite, gdzie znajdziecie opis wszystkich jego projektów i możecie go wesprzeć.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji